banyo tavanı, küf

Merhaba,

kışın 45 derece su ile yıkanıyorum. banyonun bir duvarı batı cephe. tavana kadar fayans. dış duvarda yalıtım yok. tavanda cam yünü iyi bir izolasyon var.
bir havalandırmaya bir de batı cephesinde dışarı açılan cam var. iç camı tamamen açarak denedim, kışın dahil dış camı açarak banyo yapmayı da denedim yine de tavan zor anlar yaşıyor, kararıyor. Nem çeken şeyler sipariş ettim. Geçenlerde ışık altında baktım aslında dış camı aşsam da buhar dışarı çıkmıyor. Bu arada banyo öncesi saatlerce elektrikli sobayla içeriyi ısıtmayı da denedim. Yine de duvarlar ıslanıyor, tavandan bahsetmek bile istemiyorum.
Tavan normal boya bu arada. Yağlı boya değil. Tavan yağlı boya olmaz zaten.
Canım çok sıkkın bu işe ya.

Camlardan birine aspiratör taktırın, nemi dışarı atar.

  • mikro patlama  (10.11.20 21:10:27)
1) buhar bariyeri neydi? buhar bariyeri emekti.
2) etkin bir havalandırma için hava akımı olmalı. tek pencere bir hava akımı yaratmaz. banyonun kapısı ile birlikte açık tutun. yetmiyorsa evin içinde bir başka pencereyi vasistaslı dahi olsa açarsanız havalanır.

  • faaip de oiad  (10.11.20 21:16:25)
aynı dertten bende çektim.
bizzat denedim. dışarda nem %50, evde %70 iken evdeki tüm pencereleri açtım.
içerisnin ve dışarsının neminin eşitlenmesi 6 saat sürdü.
pencere açmak evi havalandırmaz.
banyoya fan taklamlısınız.
ama 100'lük 130'luk falan az yetiyor, en az 150'lik fan takın.
ayrıca kaliteli nem sensörü alıp, banyodaki nemin salondaki nemle aynı seviyeye geldiğini görene kadar fanı çalıştırın.

nem çeken birşeylerin çoğu işe yaramıyor. alman malı nem çekici cihaz aldım 6000 tl'ye, onun bile gücü yetmedi.

tek çare en az 150'lik banyo fanı.

oluşmuş küfüde çamaşır suyu ile silince geçiyor ama nemi kontrol altına almazsanız yine oluşur.

ben kendim için sanayide özel bir cihaz yaptırcam. abd amazonda bile böyle bir cihaz bulamadım.
cihazın içinde 50 kg silika jel olacak.
fanla odanın havasını silika jel odasına vercem.
silikalar nemi tutunca silikaları resistansla ısıtıp çıkan suyu hortumla binanın dışına atacam.
en pratik ve güçlü nem alma cihazı böyle olmalı ama piyasada böyle bir cihaz bulamadım. bu mantıkla çalışan çok pahalı cihazlar var ama yurtdışında müzeler falan alıyor. fiyatları fantezi seviyede.
  • aslindasorunumpsikolojik  (10.11.20 22:18:25 ~ 22:21:15)
küf için spreyler var onlardan alın bi tane, sıkıyorsunuz yarım saat sonra küf yok oluyor çoğunlukla, kalanı da şöyle nemli bi bezle falan silin tamamdır. daha dün yaptım bizim banyodakini tertemiz oldu. bazen önüne geçilemiyor.

  • bohr atom modeli  (10.11.20 23:01:46)
ayrıca küf tutmayan boyalar var aklınızda olsun.
www.googleadservices.com

fan ve boyayla sizin iş çözülür.
  • killerbee  (10.11.20 23:07:25)
Küf için spreyler var (en azından yurtdışında ama kesin Türkiye'de de vardir).
Sikiyorsun, bekleyip su tutuyorsun geçiyor. Gecmiyorsa süngerle geciyon üstünden. O belli süre tutuyor, sonra gene geliyorlar. Çözüm var mi bilmiyorum ama banyomda direkt iki tane büyük disari acilan pencere var, havalandirma delikli. Gene çözüm degil ki o humidifer zimbirtilari denedim. Bir ise yaramadi.

  • logisticsmanager  (11.11.20 00:14:34)
bu isin en pratik yolu havalandirma. en basiti de bu. baglarsin anahtara
isik acildi mi o da calisir. bir de menfez koyarsin aspiratorun etrafina. sikinti olmaz.

nemtutucu bariyer ya da iyi izolasyon yoksa ve hava da almiyorsa boyle seyler normal..tavan icin eger isi bariyeri olusuyorsa nem astari surmek lazim.

bi dunya yontem var sikmayin caninizi. hallederiz. insaat isinde cozulmeyen is yok. bizimkiler bir defasinda kolonu yapmayi unutmuslardi kolonu. yok eksik :))) koca kolonu nasil. unuturlar.

siz once bi aspirator fan alin. ev sizinde mekanikciye verin baglasin gemici anemostadini. caksin emisi. firfirik firfirik ceker o.
  • turbo sadık  (11.11.20 01:34:48)
havalandırma kısmını aslindasorunumpsikolojik anlatmış pek güzel

ben nem temizleme kısmında çay ağacı yağını su ile karıştırıp püskürtmenizi tavsiye ediyorum.

bodrum'daki evimde işe yaramıştı. bodrum adı gibi nem memleketi..
  • janderzel zartanyan  (11.11.20 14:06:45)