(acilinden) Elektrikli Ocak Almayı Düşünüyorum Ama

Hanımlar ve kulllanan arkadaşlar, Elektrikli ocak almayı düşünüyorum. Süre ayarlama işi ve temizlenmesi çok güzel duruyor ama satıcı kişisi buna uygun tencere tavanız olması gerekir dedi. Bilgisi olan var mı? yani bu ocağı aldığımızda tencere tava setini mi yenileyeceğiniz?

Aliminyum, bakır ve cam olmuyor. Sadece çelik, yani demir malzeme.

  • John Bloor  (10.11.20 16:16:32)
Hocam ben hiç sevmiyorum elektrikli ocağı. Bizim yemek sistemine de pek uymuyor pilav filan hep yapışıyor (ya da ben alışık değilim)

  • lcha  (10.11.20 16:36:36)
Elektrikli ocak ğek kullanışlı değil. Ateşin harını ayarlayamıyor insan, ne pilavın pilav olur ne çorban çorba ne etin et. Bence normal ocak al. Ufak ocaklar da var.

  • 1bir1bir1  (10.11.20 16:38:12)
Elektrikli değil de indüksiyonlu ocaktan bahsediyorsun sanırım, öyle mi?

  • michael_knight  (10.11.20 16:43:26)
Yani yurtdışına yerleşince haliyle her evde bu var diye kullaniyorum.
Açıkçası bazen ateş olsun istiyorum çünkü sıcaklığı ayarlamak farklı (kisik/orta ates misal neresi?)

Ama boost olayi var vallaha çok hizli sekilde su falan kaynatir misal.
Onun dışında bir suru et yaptim, dutch ovenda pisirdik hic sorun yasamadik. Esim de sürekli pilav yapar gene sikinti yok.

Tek sikinti; bir yerini catlatirsan ortadan ikiye catliyor. Bir ucuna bir şey dustu yarim cm çatladı. Iki güne o uçtan capraz uca kadar gitti o çatlak.

Temizligi kolay, pişirme vs hic sikinti yok ama kirilmasi etmesi riskli.

Bu arada evet; indüksiyon diye geciyor. Ona dikkat etmeniz lazim. Cok eskiyse elinizdekiler degistirmek zorunda kalabilirsiniz.
  • logisticsmanager  (10.11.20 16:45:18)
Normal elektrikli ocaklar var, yuzeyi isiniyor, herhangi bir tava tencere kullanilabilir. Bunlarin isinmasi uzun suruyor, ve yzuey sicak kaldigi icin mesela kisik atese almak istediginde, ayari dusurdukten bikac dakika sonra ancak dusmus oluyor.

Enduksiyon ocaklar ise belli tava tencereyle calisiyor, mesela su falan kaynatmak istediginde asiri hizli kaynatabiliyor, tava falan hizli isiniyor et muhurlemek icin. Ayni sekilde yuzey de isinmadigi icin hizli sogutulabiliyor (Yuzey yine sicak kaliyor tabi tava direk yuzeyde oldugu ve tava isindigi icin. Bence cok verimli bunlar. Gaz da elektrik de enduksiyon da kullandiktan sonra benim tercihim enduksiyon.

Pisirmek icin gaz iyi de olsa (kontrol vs), temizligi cok mesakatli. Enduksiyon dumduz yuzey, soyle bir geciyorsun sabunla vs.. tertemiz oluyor.
  • mirafiori  (10.11.20 19:45:48 ~ 19:47:17)