kefirim tutmadı

aylardır sorunsuz mayalarken 2 gün önce yaptığım kefir bozuldu. 3 değişiklik oldu şartlarda.

1. Evde kalorifer yanmıyor ve dondurucu bir soğuk var.
2. Soğukta geç olur diye dolaba koyma süresini %50 artırdım, 1 gün yerine dışarıda 1.5 gün durdu.
3. bim sütü yerine a101 sütü almıştım.

sonuç olarak elimde 4 kutu tane tane olmuş, kokusu net olmayan su gibi bir sıvı kaldı.

tekrar mayalamak istiyorum ama sorun eğer sıcaklıksa, kaloriferler yanana kadar kefir yapamam. değilse, eskisi gibi dost süt alıp 1 gün bekleyip dolaba koyabilirim.

sizce sorun neydi? kaloriferleri beklemeli miyim?

Tane tane olmuş ne demek? Resim koyarsan daha faydalı olur.

Normalde durup dururken kefir bozulmaz.
  • JohnOakley  (09.11.20 19:54:57)
Sebebinin sicaklik oldugunu dusunuyorum. Iki sutun de gunluk sut oldugunu varsayiyorum.

  • balpolen  (09.11.20 20:01:15)
@john sıvı kısmı su gibi olmuş ve katı tanecikler oluşmuş. Döktüm hepsini.

@bal günlük değil her zaman yaptığım uht sütlerdi.
  • Tochinoshin  (09.11.20 20:38:54)
yazin yaptigimda 1 gunde oluyor. kisin kaloriferin yanina koyuyorum 2 gunde oluyor. kalorifer az yandigi gunlerde kefir bozuluyor cunku pastorize gunluk sutle yapiyorum ve o sutler 2 gunden sonra disarda bozuluyor.

yalniz bahsettigin sekilde iki faza ayrilmasi her zaman bozulmasi demek degil. iyice calkalayip homojen hale geliyor mu bi baksaydin keske dokmeden. bazen oyle ayrilabiliyorlar neden bilmiyorum.
  • in vino veritas  (09.11.20 21:10:33 ~ 21:14:34)
>sıvı kısmı su gibi olmuş ve katı tanecikler oluşmuş

Fazla mayalanmış. Bozulmuş değil, gereğinden uzun mayalanmış. Tekrar karıştırıp içebilirsin.
  • JohnOakley  (09.11.20 22:43:10)
@john odanın soğuk olması sorun olmaz mı? Fazla mayalanmış olması mantıklı çünkü 2 güne yakın kaldı. Ben tekrar yapayım o zaman 1 kutu deneyip.

  • Tochinoshin  (10.11.20 00:06:32)
Fermentasyon süresini arttırır ama o kadar fark etmemiş demek ki. Düzenli kontrol etmek lazım

  • JohnOakley  (10.11.20 00:11:19)