Uykuya daldıktan sonra birkaç kez uyanmak?

Merhabalar,

Uzun zamandır doğru dürüst uyuyamıyorum. Kafamı yastığa koyup hiç uyanmadan sabaha kadar uyuduğum gün sayısı son altı ayda 10-15 civarıdır. Geçen haftadan beri 11'de yatağıma girdikten sonra, saat 1, 4 ve 6 gibi uyanıyorum. Hâliyle gün içerisinde sersem sersem dolaşıyor, konsantrasyon güçlüğü ve şiddetli baş ağrısı çekiyorum. Sesli şekilde kitap okuduğumda kelimeleri sık sık değiştirdiğimi fark ettim. Canımı ziyadesiyle sıkmaya başladı bu durum.

Yaşadığım problemin neden kaynaklanıyor olabilir?
Daha önce böyle bir sorunla karşılaşıp aşabilen varsa tecrübelerini benimle paylaşabilir mi?

Gün içerisinde seni etkileyen, geren olaylar yaşıyor olabilir misin?
Ben genelde bu tip durumlarda sizinle benzer şeyleri yaşadım.

  • sevilen progressive türkücü  (03.11.20 20:49:15)
Kahve vs içiyor musun son dönemde çok? Bende o uyanma olayını kahve ve alkol yapıyor.

  • roket adam  (03.11.20 20:51:10)
horlama , uyku apnesi, çevresel faktörler, havasız oda, klima , yatak gibi bir çok etken olabilir.

ben olsam önce yatağın yönünü değiştiririm, sonra yatağı ters düz ederim, bir de kulak tıkacı takarım.
  • janavarorion  (03.11.20 20:51:13)
normali bu değil mi zaten. ölü gibi hiç uyanmadan 7 saat ben hiç uyumuyorum. gece içinde arada bir uyanmak normal değil mi ?

  • kelepir  (03.11.20 21:28:01)
normali en az 6 saat hiç bir şekilde uyanmamak.
anksiyete, kaybetme korkusu, iş korkusu, gibi bir şeyler olabilir. içki değil.
not: uzman değilim, yaşım fazla :-)
  • ankara06  (03.11.20 23:45:58)
Simdi sizin yazinizi okuyunca ben de fark ettim ki uyku duzenim aslinda hep boyleymis. Aksam 12 gibi yatiyorum periyoduk olarak 3-5 ve 6 da kesin kalkiyorum, hem de tam uyanmis vaziyette. O kadar zor ki :(((
Ben is stresine bagliyorum genellikle isleirm yogun oldugunda boyle oluyor. Ama baska cozumler varsa ben de okumaya geldim :)

  • cossecant  (04.11.20 13:42:29)
ben de şüphelenip baktım internette gece bir kaç kez uyanıp tekrar uyumak anormal bir durum değil. gece içinde uyanıp saate bakıp ooo daha sabaha çok varmış diyip uyumaya devam etmenin zevki var :) gece uyandıktan sonra tekrar uyuyamamak sıkıntı

  • kelepir  (04.11.20 21:58:56)