rj45 çakıyorum ama olmuyor?

merhaba network uzmanı arkadaşlar,

elektronik dükkanından 200metre cat6 kablo ile rj45 socket aldım, iş yerinde çakmak için pense vardı, yeni switch de aldım.

şöyle bir sorun var 5 kere socket çaksam ancak biri çalışıyor, çalışanların bazıları ise az bir harekette bağlantı kopuyor.
gözle kontrol ediyorum renk düzeni, uçların uzunluğu gayet iyi görünüyor.

işin acemisi değilim elimde yatkın renk kodlarında dikkat ediyorum.

a) pense bozuk desen bakıyorum penseye bozulacak bir parçası yok,
b) kablo desen orta kalite kablo işte içinde + şeklinde plastikte var.
c) socketler desen plastik şeffaf socket işte.

bu konuda bana bi yol gösterin?

Ethernet için 100m sınır değerdir. Dikkat ettiniz mi ona?

Bir de 568 miydi, a ve b standardı var. Kablo üzerinde yazan neyse o standarda uygun çakmayı deneyin
  • kisa  (03.11.20 18:51:07)
kablo cat5 konnektör cat6 ise yeterince sıkı tutmaz.

cat6 kablo cat5 kabloya göre daha kalın. ( 22awg vs 26 awg)

serverfault.com
  • orpheus  (03.11.20 18:56:01 ~ 18:59:18)
kablo kılıfı ile beraber jakın içine giriyor değil mi? penseyi basınca kablo kılıfını jak sıkıştırıyor o şekilde yerinde tutuyor.

  • malheiros  (03.11.20 19:13:15)
Evet ben de kılıfı söyleyecektim, ben de çok uğraştım zamanında. Pinlerin içeride olması yeterli değil, kılıfın da içeride olması lazım ki tutsun + kılıf dışarıda olursa zaten gbit bağlantı kesinlikle sağlayamıyorsun pinler oturmuş olsa da.

  • roket adam  (03.11.20 20:37:07)
Patch mi Cross mu bağlantı yaptığının da önemi oluyordu diye hatırlıyorum

www.somut.net
  • Northern Mariner  (03.11.20 21:46:01)
cat5-cat6 rj45 her türlü uyar. Uydurmayı bilmek lazım. Şunlara dikkat edin.

1. kablonun dış plastik kısmı jack'ın içine girecek. kablo ve jack bir bütün olacak. Öyle sağa sola kafasını sallamayacak.
2- Bütün uçlar eşit olarak sonlanacak. Yani jack'ın içinde biri ilerde biri geride olmayacak . Çakarken 1-2 kere kontrol edin.
3- Switch dediğin için corss ihtimali yoktur. Bu yüzden Renk kodları önemli değil. Ama 2 uç aynı olmak zorunda.
4- RJ-45'in dişlerine dikkat edin. Hepsi düzgün olmalı. Bazen bazı dişler yukarda kalıyor. Kabloya temas etmiyor.

Varsa iş yerinden test cihazınıda al. Her kabloyu test et.
+ olarak bazı insanlar kabloları soyuyorlar. Sakın kabloları soymayın.
  • ycaycayca  (04.11.20 08:05:49)