[]

Yaşadığım Apartmanın Yaşını Nasıl Öğrenebilirim?

Ev sahibi veya yöneticiye sormak istemiyorum.

Belediye veya başka bir kurumdan öğrenebilir miyim? Evetse, nasıl başvurmalıyım?

(Asıl amacım binanın depreme dayanıklılık durumunu öğrenmek/tahmin etmek.)

Teşekkürler.

 
sabah soruldu aynisi eksiduyu.ru


  • freedonia  (02.11.20 23:23:31) 
ibb’nin deprem raporlarında da binaların yapım periyodu yazıyor. kesin yıl yok maalesef ama kabaca bilgi edinebilirsiniz.


  • ben de  (02.11.20 23:34:52) 
Henüz elde var sıfır. Aramaya devam ediyorum. Bir yol bulursam burada paylaşacağım.


  • pantepember  (04.11.20 17:59:13) 
Ev sahibi ve yöneticiye sormak istemiyorsanız biraz uzun olacak ama şöyle yapabilirsiniz;
Eğer ada ve parsel bilgilerini biliyorsanız bulunduğunuz ilçe belediyesinin yapı kontrol müdürlüğünü arayın, yeni yapı ruhsat tarihini öğrenmek istediğinizi söyleyin.

Ada/Parseli bilmiyorsanız;

parselsorgu.tkgm.gov.tr

Üstte paylaştığım linke girin, orda sağ üst kısımda "diğer" diye bir sekme var ona girin, il-ilçe-mahalle-sokak-cadde ve bina no bilgilerini yazıp aratın. Çıkan haritada bina numaranızı bulun, sol üstte "i" ye tıklayın sonra binanızın üstüne gelip tıklayın, ada/parsel bilgileri çıkar. Sonra belediyenin yapı kontrol bölümünü arayıp ada parsel bilgilerini verin, ne zaman yeni yapı ruhsatı alınmış öğrenebilirsiniz.
Takılırsanız özelden yazın, ada/parseli bulurum.
Edit: Belediyede görevli kişi bilgi vermek istemezse eksperim, dosyasında bulamadın diyebilirsiniz. Paylaşılan bilgi gizli bir bilgi değil, söylemesi lazım.
  • Rh Negatif  (04.11.20 18:26:54 ~ 18:28:16) 
Belediyeye telefon ettim. İmar bölümünden bir mühendisle görüşmemi önerdiler. Mühendis arşive giderek belgeleri buldu ve bana da gösterdi. Binanın 1997 yılında yapıldığını öğrendim.

Ayrıca binanın iskan izni olmadığını da öğrenmiş oldum!

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz arkadaş! Her şey kaçak, her şey yalan dolan, göstermelik!
  • pantepember  (12.11.20 09:19:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.