Bu araba alınır mı? Ne masraf çıkarır? + Tavsiyeleriniz

Arkadaşlar selam.

Araba bakıyoruz. Bütçemiz 90.000 lira civarı. 7 aylık bir çocuğumuz var. Öyle eş dost akraba kalabalık gezen arabayı tıka basa dolduran tipler değiliz. Sürekli al sat yapıp değiştirmektense araba miadını doldurana kadar kullanıp öyle değiştirmeyi tercih ediyorum genelde.

Sahibindende şöyle bi araç bulduk: www.sahibinden.com

Genel olarak araçla ilgili görüşleriniz nedir? (Hem bu araç özelinde hem de Grand Vitara için)

Ekspertizinde şaftta boşluk, alt kısımda yağ kaçağı ve radyatör bağlantısında kırık var yazıyor. Tabi yağ kaçağının nerden olduğu filan da önemli elbet ama bunların tamiri ne derece mümkün ve bize ne kadar masraf çıkarır? (Tanıdık iyi bir usta bulma ihtimalim var gibi) Suzuki'lerin bakımları, parçaları filan pahalı mıdır? Ayrıca bu problemler beni aracın motorunun durumu hakkında şüpheye düşürdü. Adamları arayıp sorsak Allah'ın emri her şey mükemmel diyecek.

Son olarak, ilk paragraftaki bilgiler ışığında binek - SUV fark etmez, tavsiye edebileceğiniz bir araç var mıdır?

NOT: Çocuk olduğu için bagajı biraz daha geniş, büyükçe araçlar tercihimiz doğal olarak. Ayrıca daha yeni model, düşük kilometreli ama boş bir araç yerine biraz daha eski ama daha keyifli bir aracı tercih ederim. Ülkemiz gerçeklerini göz önüne alarak mümkün mertebe az yakan, serviste filan üzmeyen bir araç iyi olur tabi.

Teşekkürler şimdiden.

328.000km otobüs almıyorsun araba alıyorsun.

  • killerbee  (26.10.20 08:32:49)
@killerbee ilk sahibi olduğum Mazda3'ü 270.000 km kullandım. Ne motorda ne otomatik şanzımanda hiçbir problemi yoktu. Ama tabi 328.000 de yüksek. Düşük km bakınca site Linea kaynıyor, iş için kullandım 1 sene, düşmanıma bile istemem.

  • kalifiye balta sapi  (26.10.20 08:44:22)
bu kilometre ve kondisyondaki aracı ben olsam almazdım. dert sahibi olmak icin alınır ama. o bütçeyle octavia falan bulunursa alınabilir, devasa bir bagajı var, arka bölümü de çok geniş. vitara’dan büyüktür.

  • orient blue  (26.10.20 08:49:20)
328k'da araç sen 150k km yapsan olacak 500k araç

bir sorun çıkarmasa bile elinde kalır.
  • duyurukullanıcısı  (26.10.20 09:03:20)
@orient blue

Benim de aklımda Octavia vardı ama bütçeye uygun Octavia'lar genellikle km'si yüksek ve ağır hasar kayıtlı. Yoksa 1.6 dizel Octavia en mantıklı seçenek gibi.
  • kalifiye balta sapi  (26.10.20 09:05:09)
tamam işte ilk sahibi olduğun mazdayı 277binde satmışın, şimdi kalkıp niye 330bin km lik araç alıyorsun, satılcak zamanı bile geçmiş.

  • killerbee  (26.10.20 09:21:26)
90’a aldın yaklaşık 10 bin de masraf çıkarır. Oldu sana 100. Masrafını baştan öde, 100 bine daha temiz bir araba bul. O kilometrede o ekspertiz raporlu hurdaya 90 bin verilmez yazık günah. Bir de Suzuki diyorsun yani. Servis diye bir şeyi yok markanın.

  • pass  (26.10.20 09:35:56 ~ 09:37:57)
Bu tarz araç bulman çok zor bu fiyata. Duster bile olmuş 120-130k

Ben olsam sw

SW Megane bakarım. Kullanmadan yorum yapmayın ama. Çok rahat ve kıvrak bir araç SW Megane(O fiyat bandına göre tabi). 2009-2010-2011 galiba modelleri. 90a bulunur mu bilmem ama o Aralık'ta bulunabilir belki.

Yere iyi basan bir araç. Güven veriyor. Normal Meganedan daha sportif gelmişti bana.
  • westblack  (26.10.20 09:54:54)
SW Megane tavsiyesi iyi, SW clio bile olabilir. 328 bin çok yüksek bir km, suzuki de öyle parçası servisi kolay bulunan bir marka değil. Başına bela olur. Yerinde olsam station wagon clio'lardan alırım, kocaman bagajı var.

  • roket adam  (26.10.20 10:43:36)
Hocam bu kilometre de dizel araba çok mantıklı değil onun yerine bu kilometre de bari benzinli alın daha az masraf çıkarırır. Bİzde bunun 1.6 benzinlisi var 307 binde henüz ne yağ ne su eksiltmesi var. Size tavsiyem 90 bin bütçe ile 2008 2009 toyota auris bakın derim. Biraz bagaj problem olur ama epey bir süre kullanırsınız. LPG ile gerçekten de az yakıyor.

  • spacevan  (26.10.20 11:06:14)
Benzinli 1,4 Corsa bakın. 100-140 bin km, 2008-2011 arası bulabiliyor olmanız lazım.

  • burfak  (26.10.20 12:06:32)
öncelikle galeriden araç almayın.

100bin civarına bravo önerebilirim, tek çocukla rahat rahat sığarsınız bagajı baya büyüktür.
www.sahibinden.com
  • nuisance  (26.10.20 12:20:50 ~ 12:21:44)
@killerbee
satmadım, orası biraz karışık daha kullanırdım ama nasip olmadı. Kastettiğiniz şeyi anladım tabi ki, km'si daha düşük araçlara bakıyorum. Japonlar genelde sorunsuz ve uzun ömürlü oluyor ama ne kadar km o kadar risk.

@westblack & @roket adam
Teşekkürler tavsiyeler için. SW araba severim aslında tip ve kullanışlılık olarak. Ülkemizde pek tutulmuyor olması çok saçma bence.

@spacevan
Teşekkürler tavsiye için, Toyota da bakmıştım ama Auris'te bagaj sıkıntısı olabilir diye hiç aklıma gelmemişti açıkçası.

@burfak
Size de tavsiye için teşekkürler. Bakalım Corsa da.

@nuisance
1 sene Linea kullandıktan sonra resmen Fiat markasından soğudum ama haklısınız, her Fiat da aynı değil.
  • kalifiye balta sapi  (26.10.20 22:07:59)