[]

adsl modem fiber için repeater olabilir mi?

Arkadaşlar biraz teknoloji cahiliyim de, elimde repeater olabilen bir adsl modem var. Şu anda da fiber internet kullanıyorum. Bu adsl modemi fiber modemin repeater'ı olarak kullanabilir miyim? Yoksa bunlar ayrı şeyler mi?
 
Marka model?


  • boray eris  (25.10.20 23:18:22) 
Modemin router özelliği varsa ethernet kablosuyla bağlar ve kullanırsın.

Router mantığı şu, kıçına ethernet kablosuyla gelen interneti wi-fi olarak dağıtmak, kıçındaki ethernetten önce internetin o kabloya kadar ne ile geldiğinin önemi yok, fiber mi uydu mu orası onun umrunda değil.

Tam model ismi versen ayar için de net konuşuruz.

Genel ayar şu şekilde, modemin arayüze gir ve lan/ağ/ev ağı gibi başlıklar altında modemin ip'inin yazıldığı yeri gör ve "birincil modemin" ip'iyle aynı olmayan bi ip yap.

Mesela birincil modemin ip'si 192.168.2.1 ise ve ikinci modem de aynı ip ise sondaki bir rakamı değiştir, zaten farklı ip ise sorun olmaz.

Sonra aynı sayfadaki DHPC (ya da dhcp) seçeneğini kapat.

Bu kadar ayar ile ethernet girişine taktığın diğer modemden gelen hat ile interneti dağıtırsın, bazı modemlerde köprüleme özelliğini açmak da gerekiyor ama onu hiç kurcalamadan bu ayarla yapabilmesi lazım.
  • John Bloor  (26.10.20 11:14:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.