Yine bir geri gelmeyen kitap hüznü

Selamlar,

Çok sevdiğim bir kitabım 2 aydır arkadaşımda. Herhalde okudu ki yeni bir kitap da almış kendine. Kitabı sana mı vermiştim, başka bir arkadaşım da ödünç istedi diye bir ağzını yokladım. Evet bende dedi ve konuyu değiştirdi. Hediye vermek istemiyorum, altını çizdiğim yerler var. Bu tipler yüzünden ödünç vermeyi kesinlikle tercih etmiyordum zaten iyice soğudum.

Böyle durumlarda ne yapıyorsunuz, nasıl istiyorsunuz? Nasıl bir geri isteme cümlesi kurayım sizce?

Teşekkürler

okuduysan kitabi ne zaman geri alabilirim?

  • robokot  (24.10.20 20:36:10)
okuman bittiyse kitabımı geri alabilir miyim diyeceksin çok basit. ayıp eden sen değilsin o.

  • neira  (24.10.20 20:36:49)
Dolandırıcılığın bir türü. Güveni kötüye kullanmakla birebir.

Bir ara yine sohbet ederken sen de konuyu değiştir ve kitabını iste. Ayıp değil böyle şeyler.
  • Erva  (24.10.20 20:38:05)
Ben kitaplarımdan isteyen bikaç kişiye bendeki kitapları vermemek için aynı kitaptan alıp vermiştim, sonra kimse istemedi bir daha, benden habersiz kaşla göz arasında alanlar olmuştu onlardan da direkt istemiştim bu konuda hassas olduğunu belli edersen konu fazla uzamaz. Böyle tipler "aman ya altı üstü kitap işte canını mı aldık" tadında yaklaştıkları için önemsemezler o yüzden de geri gelmez pek.

  • angelus  (24.10.20 20:42:44)
En nefret ettigim insan tipi ya. Ben lise 1 de bıraktım kitap odunc vermeyi, kocaman bi kutuphanemiz var evde neden bozulsun bu tipler yuzunden koleksiyonum :/

Odunc verdigim kitabi okuduysan alabilir miyim, unuttun sanirim is guc arasinda de.
  • hindistan cevizi  (24.10.20 20:43:50)
Angelus+1 bu yöntemle ileriye dönük ödünç istenecek kitapların da önünü kesmiş olursun.
Çoook uzun zamandır kitap ödünç vermiyorum ama verdiğim dönemlerde laf arasında falan değil, doğrudan “canım okuduysan alabilir miyim?” Diyordum ki konuyu değiştirme şansı da kalmasın.

  • irene  (24.10.20 20:48:00)
Ben arkadaşıma kaç kitap verdim ve istememe rağmen yok şuna verdim, yok o kitabı unut artık filan diyor. Mesela George R. R. Martin’in ASOIAF serisinin ilk kitabını verdim okusun diye. Bilmem cezaevindeki arkadaşına yollamış, adam çıkmış hapisten ama kitabın 4-5 yıl oldu geri dönmedi ve hem seri bozuldu hem o ilk baskıydı. Şimdiki baskıyı almak da istemiyorum. Körlük’ü okusun diye başka arkadaşıma verdim ve hep “Aaa getirmeyi unutuyorum” diyor. Ben kitaplarımı açık açık istiyorum ama geri veren olmuyor :(

  • cemallamec  (24.10.20 21:07:34)
ben aklıma gelince aradım
"lan xxx, olm okumadınmı kitabı kaç aydır amk, yarın getir, okumadıysan kendine yenisinimi alcan naparsan yap"
demiştim.
  • aslindasorunumpsikolojik  (25.10.20 00:21:53)