İs mi MBA mi? Karar verelim.

Selamlar kendimi tanıtayım ki kafa karışıklığımi anlayabilin :)
Birkaç sene yurtdışında inşaat mühendisi olarak çalıştım
Ocakta döndüm, hemen İstanbul’da is buldum
Pandemi nedeniyle ise alım durdu
O zamandan beri çalışmıyorum.
Derken boş zamanımı değerlendirmek için Mba programına başvurdum. İyi bi teknik unide.İTÜ.lisansı aldıgım okul
Kabul aldım. Dersler başladı
Tam o sırada iyi bi firmanın iyi bi projesinde Hollanda’da çalışmak üzere is teklifi geldi

Mba zoomdan yapılıyor. Paralı. 40000 lira program. Henüz ödemedim.
Önümüzdeki hafta programı yükümlülük olmaksızın bırakma şansım var.
Ya da diger seçenek Hollanda’ya gidip şantiyeden fırsat bulduğum ölçüde derslere katılmak.
Ödevler çok zaman alıyor ayrıca şantiyede haftada 5 dersin 2 sini kaçırıyorum.
Tekrar Türkiye’ye döndüğümde programa başlama seçeceğim de var.

Siz olsaydiniz ne yapardınız ? Fikir duymak isterim :)

Dönüşünüzde aynı programa devam etme şansınız kesin varsa Hollanda daha mantıklı gibi geldi bana.

  • kalifiye balta sapi  (23.10.20 17:26:55)
ikisini aynı anda yapardım. gece gündüz çalışırdım. kariyer gelişimi çok önemli.

  • stewie  (23.10.20 17:27:51)
MBA, hele de "İyi bi teknik unide" falan diye nitelenen bir yerde, tirt bir sey - degmez. Kesinlikle Hollanda'ya git. Is hem cok daha onemli, hem de illa MBA yapmak istiyorsan cok cok daha iyisini sonra Hollanda'da yaparsin.

  • hot potato  (23.10.20 17:31:17 ~ 20:25:00)
Isi kabul etmemek bi secenek degil heralde dimi? Olmasin :) mba'i de bu kadar ugrasmisken yapabilirsin bence, bir daha surece girmek zor gelir.

Hollanda CV'nde zaten cok guzel duracak, mba'in uzaktan ve teknik universitede olmasini kompanse eder (iyi teknik uni de iyidir tabi ama turkiye koc, sabanci, bounlar var onunde). Hollanda'da yapmak da mantikli ama calisirken yapilabilecek parali mba ler buyuk ihtimalle maasinin saglam kismini yer, para biriktiremezsin, sana kalmis.
  • acan99670  (23.10.20 18:04:12)
MBA eger network yapilmayacaksa gereksiz bir sey. Normal pm kurslari/sertifikalari vs de yapabilirsiniz.

Hollanda, sonrasinda MBA mi bakarsiniz. Bu arada Hollanda’daki santiye ne kadar surecek bilmiyorum ama orada da MBA yapabilirsiniz ya da baska bir egitim, kurs...
  • kuehles blondes  (23.10.20 19:30:06)
Sormaya bile gerek yok, iş her zaman daha değerlidir.

  • firez  (23.10.20 19:40:18)
Hollanda'ya gel. mba'yi yada baska bir master derecesini de burada yap.

  • crucio  (23.10.20 20:42:23)
hollanda'ya git.

mba yapıp ne yapacaksın. askerliği bile üzerine para alarak yaptım ben :)
  • rain when i die  (23.10.20 20:54:46)
Zoom'dan yapilan MBA'in faydasi yok, zaten MBA'in olayi insan tanimak.
Teknik universite'de MBA yapmak zaten kokten hatali bence.
Sorunun cevabi bariz..
  • cooperr  (23.10.20 21:09:30)
İs teklifinden sonra kafamda oluşan ilk şey
- Hollanda’ya git, olursa orda MBA bak, olmazsa 2 sene projeyi bitir gel, bakarsın başka fırsat çıkar, hala MBA istiyor olursam da MBA yaparım- idi. Pekiştirmiş oldunuz arkadaşlar, herkese cevabı icin teşekkür ediyorum. :)

  • megacracker  (24.10.20 00:04:48)
@megacracker

genc olmana veriyorum, bir de muhendisler arasinda da oyle bir sanri/bilincsizlik var sanirim. MBA hic oyle ahim sahim bir sey degil. Yapmadan da kariyerinde bir yerlere gelebilirsin ve cok cok ozel bir yerde yapmadiktan sonra da katkisi sifira yakin bir sey. Yani su gelecek planlarini MBA etrafinda yapma durumundan siyril.

Hollanda'ya git, tebrikler, orada dikis tutturmaya, sirket icinde yukselmeye, network yapmaya calis. Zaten MBA'in tum amaci senin su an zaten buldugun ayarda bir is buldurmak.
  • hot potato  (24.10.20 00:09:58 ~ 00:10:30)