İstifa edip dönülen yerden tekrar istifa etmek

Duyurunun beyaz yakalıları merhaba,

Yaklaşık 6 yıldır çalıştığım yerden şartlar kötü olduğu için 2 ay önce istifa etmiştim.

Ancak gittiğim yerde üstümle problemler yaşadım ve çıktığım şirket mevcut şartları mı iyileştirme sözü verip gelmemi istedi. Ben de maddi şartlar dışında her şey rahat olduğu için tamam dedim. 2 hafta önce tekrar başladım.

Sorun şu ki 3 aydır mülakat aşamasında olduğum şirketten dün kabul aldım. İyileştirilmiş ücretinde üstünde bir ücret ile. Ancak şu an kafam karışık 2. kez istifa edersem olacaklar malum kavga kıyamet olacaktır.

Sizce ne yapmalı?

Daha önce böyle bir durum deneyimi olan varsa yardımcı olabilir mi?

mevcut hayat pahalılığında ekonomik koşullarımı yetersiz buluyorum ve beklentimi karşılamaya razı olmayacağınızı düşündüğümden istifa etmek istiyorum de geç.

  • bohr atom modeli  (22.10.20 13:48:07)
etik olmaz yaptığın. yeni şirketin de belki uzun soluklu olmayacak. ama 6 yıldır calısıtıgın yerde kosullar nasıl insanlar nasıl biliyosun.

  • koela  (22.10.20 14:04:57)
şartlar iyiyse düşünmene gerek yok. kimseye ayıp olacak diye daha iyi şartları kaçırmak istemezsin.

  • barabas  (22.10.20 14:10:38)
Kabul aldığın şirketten 2 ay sonra ayrılıp boşta kalırsan bu durum seni ne kadar sarsacak onu düşünmelisin. Yeni iş ararım sıkıntı olmaz diyorsan yeni firmaya geç derim. Mevcut firmanda arkandan hiç iyi konuşmayacaklar bunu da göze alman lazım.

  • kanlakarisikyagmur  (22.10.20 14:24:53)
Vala ekonomi bel büküyor, parası iyiyse işte de güvence görüyorsan istifayı bas, kavga kıyamet kimin umurunda. Patron, işveren, etik durum düşünecek hal yok kimsede.

  • aynabugusu  (22.10.20 14:38:15)
iyileştirilmiş maaşından %30 daha fazla değilse iş değiştirme. bildiğin tanıdığın ve performansından memnun olunan yerde kal.

  • fever  (22.10.20 14:46:02)
Eski is yerinle acik acik konus derim. 3-5 fark neyse kapatsinlar. Olmuyorsa da daha iyi teklif veren yeri tercih etmen ayip degil tabii ki, profesyonel yasam bu.

  • msb  (22.10.20 14:52:49)
Sektöründeki en büyük 2. firmadayım ben anlaştığım yer 1 numara 1500 çalışanlı bir yer. İşten çıkarılma vs olacağını düşünmüyorum.

Ücret ve çalışma saatleri şu şekilde

Mevcut yer

Ücret yılbaşında konuşulan rakam 6300+agi + maks 3 maaşa kadar prim

8-17.30 Haftasonu tatil

Anlaşılan yer: 6700+agi + yılbaşında zam (%10 anca) 2022 de 1-1.5 maaş prim
8-18.30 Haftasonu tatil akşam ve cumartesi günü mesai yapılan bir yer
  • Take it away honey  (22.10.20 15:00:25)
8-18.30 çok fazla. Ayrıca haftasonu mesaisi de hiç çekilmez. 400 tl için değiştirmezdim. Ayrıca prim de var. Bence 1.si daha iyi

  • sta  (22.10.20 15:04:02)
Hocam detay verene kadar sıkıntılı karar diyordum ama ben değiştirmeyin derim.
Bir kere sirf maas uzerinden konuşursak su an 22 is gunu diye hesaplasak;
Mevcut yer; 6300/22/8.5= saatlik 33.5 lira
Teklif veren yer= 6700/22/9.5=saatlik 32 lira

Siz zaten fazla calisarak daha az maas kazanacaksiniz. Mantigi yok yani.
Buna ek potansiyel mesai ve tanimadiginiz yere gidip risk almak var.
Ben hayatta birakmazdim ki rakamlar da birakmayin diyor.
  • logisticsmanager  (22.10.20 15:11:19)
yazdığın şartlara göre şu anki bulunduğun şirket daha iyi görünüyor. ben olsam değiştirmezdim. ve 400 lira için gerçekten değmez.

  • dedim ben sana  (22.10.20 15:12:00)
400 lira fark dışında artısı olan bi durum yok gibi 1numaralı yer için.
Daha fazla çalışma
Daha az potansiyel prim.
400, %10la hadi 1k fark diyelim
Ben 7 senedir ctesi çalışmıyorum. Cumartesili bi işi çok bariz bi farkla kabul ederim gibi.
  • ir10  (22.10.20 15:18:57)
400 lira için daha uzun çalışmaya değmez derim.

  • hazen  (22.10.20 15:21:30)
hem daha uzun çalışma, hem cumartesi çalışma, hem sektördeki ikinci firma olması prim vs. aradaki fark 1000 lira bile olsa düşünmezdim açıkçası

  • barabas  (22.10.20 15:28:43)
400 lira için gitmezdim. Mevcut yerde rahat gibisin. O rahatını bozmaya değmez.

  • himmet dayi  (22.10.20 15:44:02)
Etik olarak da mantık olarak da mevcut yer.

  • iwasbornonamountainside  (22.10.20 16:02:03)
Gitmek hiç mantikli değil.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (22.10.20 16:22:44)
Ee sen zaten fazla kazaniyosun neden boyle yanlis hesaplama yaptin ki? Calisma saatlerin daha iyi baksana... hic bi yere gitme otur oturdugun yerde bence. Gidersen daha fazla calisip daha az maas aliyor olcaksin:)

  • Boris  (22.10.20 16:47:01)
eşit şartlar altında parayı kim verirse ona gidilir normalde, duygusal bir bağ yoksa. ama aradaki 400 lirayı sizden on misliyle çıkaracakları için iş değiştirme. böyle öpe öpe 1 numara oluyor laleler.

  • klassno  (22.10.20 16:49:39)
Ciddi bir fark olsa neyse de bu şartlarda iş değiştirmek saçma bence.

  • Abdurrahman  (22.10.20 16:51:11)
Yeni şirket kariyer vs anlamında bir şeyler katmayacaksa değiştirme bence. Aradaki farka değmez, ki çalışma saati, cumartesi va düşününce mevcut işte saatlik ücret daha fazla gibi.

  • efx  (22.10.20 17:30:35)
aradaki fark ziplamana degecek fark degil +1 8000-8500 falan olsaydi dusunulebilirdi.
Obur sirkete counteroffer yapardim ben olsam, su anda 7500 aliyorum, 8500 verin gelirim derim, kaybedecek birsey yok.

Etik konusuna gelince, yapacagin sey hos degil ama yemisim etigi, bu sirketler seni yarin oburgun isten cikartmaya karar verirse "yaw bu etik olur mu?" diye dusunmuyor, kovuyor.
  • cooperr  (22.10.20 17:52:47)
ben de arada 2000 tl filan fark var sandım. değmez. su an bana oldugum konumdan 400 tl fazla versinler mesai kosuları seninki gibi olsun yine gitmem. cunku evime cok yakın bir yerde calısıyorum. 400 tl fark hariç su an calıstıgın yer cok iyi

  • koela  (23.10.20 09:54:38)