İyi bal nereden alınır

Ve kaça alınır? Aldığım bir yer vardı 180 tl/kg bu bile pahalıydı şimdi 220 olmuş almadım.

220'ye aldığınız bal normal süzme bal değildir herhalde. aoç balını deneyebilirsiniz.

  • dr doofenshmirtz  (18.10.20 22:48:09)
Normal çiçek balı ama ham bal diyorlar herhangi bi işlemden geçmediği iddia ediliyor. Markette satılan balparmak bala göre misal daha yoğun daha güzel. 220ye almadım işte 180e alıyordum.

  • sekerse tehlike  (18.10.20 22:55:18)
egrcayir ürünleri güzel ama aşırı pahalı
www.bitlisbakl.com
un süzme çiçek balını aldım bence egricayır in aynı ürününden daha güzel.
  • joepiscopo  (18.10.20 23:00:55)
Soru/nick uyumu olmuş :)
Tanıdığım arıcılar var. Onlardan
Anladığım kadarıyla doğala en yakın bal şu zor süreç ile birlikte 100tlyi rahat geçiyor olmalı .

Doğrusu arıların emeği ile yapılan kilosu 100-150 liralık doğal bir bal , arılara iş çıkışı verilerek, dört kavanozu 100 TL olan ve insan emeğiyle(!) yapılan baldan daha iyidir.
  • Erva  (18.10.20 23:32:00)
@r evolution: ben farklı düşünüyorum :) iyisiyle kötüsünü ayırt etmek lazım

  • sekerse tehlike  (18.10.20 23:35:02)
Erva +1

Doğada bozulmayan tek besin. İçeriği çok ağırdır ki günümüzde her yer kimyasal bal dolu.
  • kanlakarisikyagmur  (18.10.20 23:44:49)
Evvelden tanıyıp güvendiğimiz yerel üreticilerden alıyoruz. Güzel bal olmadı mı bunu göndermeyelim size diyorlar.

  • pass  (18.10.20 23:56:36)
Kimyasal bal, islemden gecmis bal, dogal olmayan bal nasil oluyor hele bi anlatin da bilelim? Migros bal alip geciyorum.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.10.20 01:18:08)
Migros’ta kooperatif bal var onu alıyorum mis gibi. Gerçekten ben de kimyasal bal nedir merak ettim. Bal ya, yediğin zaman anlarsın dandik mi değil mi.

  • catch the arrow  (19.10.20 01:29:47)
kendimiz üretiyoruz, şekersiz glikozsuz misler gibi:)

  • efsane  (19.10.20 01:32:53)
bozcaada'ya gittigimizde bu abiden aliyoruz:
sarikayaaricilik.com

en son turkiye'nin heryerine kargo ile yolladigini soylemisti. simdiye kadar yedigim en iyi bal bu diyemem, ama is gorur.
  • cooperr  (19.10.20 07:39:17)
@proletarier aller lander vereinigt euch,

kimyasal'dan kasıt bal : arıcı alıyor 2 ton şeker, 2 ton da suya katıp şerbet yapıp arıya veriyor. şeker de pancar değil gdo'lu mısır filan. arı da bunu alıyor kendi yaptığı 1 ton bala katıp peteğe dolduruyor. al sana mis gibi 5 ton bal (şerbet).

doğal bal : arını çiçeklerden topladığı polenleri özümseyerek yaptığı, içerisinde şerbet olmadan peteğe koyuyor. al sana mis gibi doğal bal.

arıcılığı sırf kendisi ve akrabaları için yapanlar var. misal babam böyle yapardı. şimdi de memlekette güvendiği arıcılardan getirtiyor.

siz 5 kavanozu 100 lira olan ballardan yemeye devam edin.

bu arada, balın kalitesine göre fiyatı pahalı olabilir. kimi yerde sırf karakovan balından 100 kilo gibi az miktarda üretim satan/tüketen arıcılar mevcut.

karakovan balı nasıl olur derseniz, peteği bile arının kendisi üretir, herhangi bir şekilde petek dahi verilmez arıya. ki, arının 1 kg petek üretebilmesi için 6 kg bal tüketmesi gerekir.
  • altinci nesil caylak  (19.10.20 08:32:05)
bizzat tanıdığınız balcı varsa ondan alabilirsiniz. çünkü doğal diye satılanların hemen hepsinde üçkağıt yapıldığını söyledi bu işten anlayan arkadaşım.

yoksa anavarza bal iyidir. www.balgurmesi.com buradan 4-5 kiloluk olarak alınca daha uyguna geliyor
  • egokalp  (19.10.20 16:47:28)
hala aktifseler (pandemi vs) bukoop.org

  • klassno  (19.10.20 20:04:17)