[]

Böyle bir zamanda 4 yaşındaki çocuğu kreşe vermek mantıklı mı?

Çevremdeki herkes cocuklarini kreşe anaokuluna veriyor. Pandemi onlar ve çevresindekiler için tehlikeli olmuyor mu?
 
Risk istahina gore degisiyor. Cocuklar covid tasiyabiliyor, cok nadir de olsa hastalanabiliyor, ve bir yetiskin gibi (hatta arastirmalara gore daha fazla) bulastirabiliyor.

Yani kresteki cocuk veya cocuklarin ailelerin biri pozitifse o virus sizin eve de elbet girecektir, belki bugun, belki yarin.

Kimisi bunu onemsemiyor, kimisi onemsiyor. Kimisi onemsiyor ama caresi yok vs.
  • robokot  (18.10.20 04:26:10) 
Sonsuza kadar evde tutamayacağımız için eylül ayında başlattık kreşe. Evet riskli ama diğer türlü de çocuğun tüm gelişimi durmuştu. Nereye kadar böyle devam edebilir dedik ve gönderdik.


  • sta  (18.10.20 07:41:18) 
Evde kronik hasta yoksa gönderin. biz ailecek korona geçirdik, çocuklar da pozitif olmasına rağmen belirtisiz geçirdiler. hayat devam ediyor


  • efruz  (18.10.20 08:29:23) 
Anaokulunda psikoloğum; böyle bir durumda kar- zarar hesabı yapmak gerekiyor bence. Çocuklar aylardır evde, en büyüğünden en küçüğüne kadar bu durum hepsini etkiliyor, özellikle anaokulu grubunda 1 ayın bile çok önemi var. Marttan sonra çocukları tekrar aynı düzene sokmak öğretmenleri o kadar zorluyor ki, anlatamam. Gelişimleri ciddi anlamda sekteye ugruyor. Bir çoğunda daha önce hiç olmayan davranışlar gozlemleniyor. (Tırnak yeme, parmak emme, şiddet vs gibi). Her hafta 2 3 veliyi terapi ya da bireysel destege yönlendiriyorum desem abartmıs olmam.

Bazı ozel cocukların mutlaka Anaokuluna gidip sosyalleşmesi gerekiyor yine. Velisi de bu durumun farkında.

Bir de bırakacak başka hiçbir yerı olmayan insanlar var. Dediğim gibi kar zarar hesabı bu.

Peki benim çocuğum olsa ne yapardım? Güvendiğim bir anaokuluna gönderirdim. Cocuklarin sosyal, bilissel, davranissal gelişimleri için bu yaş aralığı çok önemli çünkü. Ben zaten calisiyorum, ailemde kronik hastalığı olan kimse de yok. Ayrıca virüsün götürdüğüm parktan bulasmayacağının da garantisi yok. Yukarıda söylendiği gibi bir iki aylık durum olsa neyse ama ne kadar süreceğini bilmiyoruz; hayat bir şekilde devam etmeli o yüzden.
  • fraise  (18.10.20 11:10:37 ~ 11:11:42) 
Bırakacağım biri varsa ya da ben bakabiliyorsam asla vermezdim . Nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz ve çocuklar da koronaya yakalanıyor. Ölüm yüzdesi düşük olsa bile uzun vadede bırakacağı hasarı kimse bilmiyor. 1 yıl kreşten okuldan vs uzak kalmak inanın hiç de büyük kayıp değil.


  • photo85  (19.10.20 00:30:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.