[]

Ttnet wifi Sorunu (çok ilginç)

Merhabalar,
Birkaç gündür evdeki wifi internet bağlantısı ile ilgili çok ilginç bir sorunla karşılaşıyoruz.
Evde 2 PC 8 mobil cihaz (tablet + telefon) mevcut. Birkaç gün önceye kadar tüm cihazlar wifi den bağlantı sağlarken artık bazı cihazlar internete erişemiyor.
Önce cihazlarda sorun olabileceğini düşündük ama sorun yok. Bir telefondan mobil interneti açıp bağlantı noktası sağladığımızda modeme bağlanamayan cihazlar telefona hemen bağlanıyor. Hatta komşunun modemine bağlanıp ikinci bir test yaptık yine sorun olmadı. Yani bizim evin modemine bağlanamayan cihazlarda sorun yok.

Bağlanmayan PC de sinyal günü maksimumda. Mükemmel olarak gözüküyor.
Aslında modeme bağlanıyor ama internete erişim yok. Sanki ttnet sorunu gibi. Ama bağlanıp interneti kullanan cihazlar var. İlginç olan nokta burası işte. :(

Komut satırından lokal ip ye (192.168.1.1) ping atıyorum. Yüzde 100 kayıp.
Modemi resetliyoruz yine olmuyor.
Modem arayüzünün şifresi sadece bende var. Biri girip ayarlarla oynamış olamaz. Bağlanmayan cihazların Mac adresleri bloklanmış olamaz.
Bu arada gün içinde bazen bir kaç saat bağlantı sağladıkları da oluyor. Sonra yine iptal.

Ne saçma bir sorun ya. Bu konuda yardımcı olacak biri var mıdır aramızda?
Ttnet modeme bağlanan cihaz sayısını sınırlandırmış olamaz değil mi? Aklıma bir tek bu geliyor.

 
IP çakışması olabilir. Bazen farklı cihazlara aynı IP adresi atanıyor ve iki cihaz da internete giremiyor. Modem arayüzünden IP kontrolü yapabilirsiniz.


  • perrin  (18.10.20 02:09:00) 
Her ne kadar teorik limit 255 olsa da, TTNET muhtemelen en dandik router'ı kullandığı için aletin ya ram'i azdır, ya işlemcisi yetmiyordur ya da firmware dandiktir, bu yüzden 10 tane cihazın bağlantısını kaldıramıyordur.

Modem arayüzünde "max device limit" gibi bir ayar olabilir, onu deneyebilirsiniz. Modem yazılımını güncelleyebilirsiniz. Ama muhtemelen sorun donanımda. "Önceden olmuyordu şimdi oluyor" demişsiniz ama bunun bir sürü sebebi olabilir, garanti çözüm kaliteli router almakta gibi görünüyor.

Bir de aklıma şu geldi, eğer tüm cihazlar 5GHz üzerinden bağlanıyorsa o da sorun olabillir. Bir kısmını 2.4GHz üzerine kaydırmayı deneyebilirsiniz.
  • plutongezegendegilmi  (18.10.20 10:30:19) 
IP leri kontrol ettim çalışma yok.
5GHz üzerinden bağlanan cihazları nasıl tespit edebilirim?

  • a dost  (18.10.20 19:47:06) 
@a dost, hocam hiç bilmiyorum, modem arayüzünden kurcalamanız lazım :/


  • plutongezegendegilmi  (19.10.20 09:33:11) 
Farklı bir modem deneyin, farklı modemle sorun yoksa yeni modem almanın zamanı gelmiş.


  • John Bloor  (20.10.20 10:58:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.