anayasa mahkemesi

dunku gundem olan olaylardan sonra aym sitesine bakayim dedim.

ozgecmisleri inceledim baskan ve isikli paylasimi yapan uye hukuk okumamislar, bu nasil oluyor, mahkeme deyince benim aklima hakim, savci ve avukatlar geliyorlar ama atladigim bir sey mi var?

www.anayasa.gov.tr

Atanarak gelmiyorlar mı bu kişiler? Normal. Hayvanat bahçesi müdürü nasıl ki Tübitak'a müdür yardımcısı olarak atanıyor güreşçiler nasıl ki banka yönetimlerine atanıyor, öyle.

  • angelus  (14.10.20 15:27:45)
@angelus anladim ancak bu siradan bir is degil ki? mesela ben bicki dikis okuyup devlet hastanesine bashekim olarak atanabilir miyim?

bankaci adam, isletme okur, gida muhendisligi okur, fzik okur her sey okur ama

mahkeme = hukuk diye dusundum
  • exlibris  (14.10.20 15:30:24)
Dediğin gibi olması lazım normalde ama kanunen hukuk okuma zorunluluğu yok bu makama gelmek için, esasında farklı bir bakışaçısı olması açısından bir iki üye bu şekilde olabilir ama böyle bir kanuni zorunluluk olmayınca kadroyu bu şekilde oluşturmak için fırsat oluyor. Başhekimlik konusu hakkında bi bilgim yok ama bi ara pratisyen bi doktor çalıştığı hastanede uzmanlar falan varken başhekim olarak atanmıştı, bunlar olabiliyor bizde.

  • angelus  (14.10.20 15:38:12)
Mevzuatta önü açık. Normatif olarak tartışılabilir tabii ki katılıyorum. Ama hukuk okumakla olay bitmiyor. Hukuk nosyonu hukuk insanı olmak mesleki ünvan üstü bir şey.

Değişmediyse eğer örneğin bir ekonomi mezununun avrupa insan hakları mahkemesine kadar gitmesinin de önü açık mevzuat olarak.

Ekonomi okursan vezir de olabilirsin rezil de..keriz de.

Hukuk nosyonu kazanmak bambaşka bir olgu.

Her hukuk okuyanda ya da hakim savcıda da bu mevcut tamamdır sanmayın.
  • AlsterWasser  (14.10.20 15:41:38 ~ 15:44:00)
Muhtemelen evren falan kafasına göre hukukçu bulamadı o dönem, kanuna bu saçmalığı yazdı.
Mantıklı hicbir yönü yok.

Başhekim benzetmesinden de kötü çünkü başhekimliğin idari yönü var. Bu konu ise tamamen uzmanlık isteyen bir konu.
  • prizmatik  (14.10.20 15:43:44)
Amerika'da supreme court üyesi olmak için de hukukçu olmaya gerek yok. Pratikte hukukçu olmadığı halde üye olabilen var mı onu bilmiyorum ama.

  • plutongezegendegilmi  (14.10.20 16:32:48)
bu hukuk mezunlarının kendini beğenmesi diye bir olay var.

arkadaşım ünv. de ne öğretiliyor ki. bu hukuk ve her bölüm için geçerli. piyasada öğreniyorsun pek çok şeyi. iibf mezunu da az sayıda hukuk dersi almıyor ama onlar da boş asıl olan piyasa.

şimdi adam iibf mezunu ama 20-30 yıl idari hakimlik yapmış. sen hala ilk 4 yılına takılıyorsan 20-30 yılı önemsemiyorsan sende sorun oluyor.
  • yeahbutso  (14.10.20 18:52:03)