Akademisyenler ikinci bir işte çalışabilir mi?

Yasal olarak hakları var mı? Bir sitede online ders vermek gibi şeyler.

Döner sermaye yönetmeliği kapsamında çalıştıkları paranın belirlenen oranını üniversiteye vermek/faturalandırmak şartı ile çalışabilir resmi olarak. Burada bazı detaylar var : www.memurlar.net

  • tss  (13.10.20 23:59:06 ~ 14.10.20 00:00:34)
dershanede çalıştığını bildiğim akademisyenler var.

Tus, kpss dershaneleri bahsettiğim.
  • westblack  (14.10.20 00:01:23)
danışmanlık yapıyorlar.

  • diffarentiationation  (14.10.20 00:17:58)
O kadar kursta şurada burada çalışan var.

Hatta bazı öğretim görevlileri aynı zamanda iş yeri sahibiler de. Yani bölüme vs. bakmaksızın söylüyorum bunu.

Avukatlık bürosu olup, ünilerde hukuk dersi verenler var ve daha bir sürü örnek.

Kısaca cevap: evet.
  • Avoiding The Puddle  (14.10.20 02:00:43)
Tam zamanlı akademisyen olanların parası üniversiteye yatıp oradan üniversite fatura kesip hocaya ücretini verebiliyor. Veya hoca danışmanlık firması kuruyor kendisi kesiyor fatura. Başka yöntemler de vardır illa ki benim birebir gördüklerim ikisi.
Yarım zamanlı akademisyenler zaten diledikleri gibi çalışıyorlar.

  • cilekli pasta  (14.10.20 07:39:04)
+1 taş
Eğer ki bilgi vermeden çalışırsa bu ihraç nedenidir.
Çalışıyor hiç de bilgi vermedi diyenler kaçak calisiyor demek istiyorlar kayıtdışı veya...
Mesuliyet kendisine ait elbette...
  • fempusay  (14.10.20 11:57:10)
Tss +1 olacaktı otomatik düzeltme @cep tel

  • fempusay  (14.10.20 11:57:44)
firma kurabiliyorlar diye biliyorum.

  • duyurukullanıcısı  (14.10.20 12:05:48)
İşverenden izinsiz olarak bir iş kurarsanız bu haklı fesih nedenidir. Bu devlet memurları için aha sert uygulanır. Döner sermaye olan yerlerde kazanç paylaşımı esas olduğu için onu karıştırmayın tabi ama onda da esas kurumun ödemeyi almasıdır.

O firmaları var dediğiniz arkadaşların kağıt üzerinde firma sahipleri kim acaba bir bakmanız lazım.

Boun, itü, ytü dahil olmak üzere bir sürü üniversiteden hocayla çalıştım ve şirketlerinin belgeleri de bende olduğu için daha şirketin sahibi olan hoca görmedim :)

Bilgi sahibi olmadan güzel atıyor bazı arkadaşlarımız. Bilmeden atmayın.
  • ozdek  (14.10.20 12:09:36)
@ozdek

ytü teknopark'taki firmaların %60ı hocaların sahibi olduğu firmalar.
  • duyurukullanıcısı  (14.10.20 12:46:06)
Başkasının sahip olduğu bir sitede eğitim vermek de yasak mı oluyor bu şekilde?

  • havadakarada  (14.10.20 13:23:38)
@duyurukullanicisi hocaların teknoparklardaki firmaları ayrı kategoride. İlgili kanunlarda, dışarıda rasgele kurulan bir şirket gibi değerlendirilmiyorlar.

@havadakarada en kesin cevabı yönetmeliklerden ve üniversitenin personel daire başkanlığından alırsınız. Normal koşullarda olmuyor ama istisnası vardır belki.
  • evrim halkasi  (14.10.20 13:28:07)
@evrim

hacı abi benimde var teknopark firmam. bildiğin limited, AŞ işte.

akademisyen kurup danışmanlık falan kesebiliyor gönlünce.
  • duyurukullanıcısı  (14.10.20 13:29:19)
alanıyla ilgili bilimsel işlerde çalışabiliyor ya, detayları bilmiyorum da var onunla ilgili düzenleme

  • passion rules the game  (14.10.20 13:50:21)