[]

Oğuz Atay kitapları neden bu kadar pahalı ki ?

Bir arkadaşa kitap alacaktık, Amazon.com'da en ucuzu 20 liradan başlayıp, 60'a kadar fırlamış, bu neyin kafası ? Sonra millet neden okumuyor, okumaz tabii.
 
1. iletişim yayınları'ndan çıkıyor. şöyle bir örnek vereyim. martin eden eseri telifsiz yayınlanıyor. etiket fiyatları: iletişim 35 tl, can 24,50 tl, iş bankası 25 tl.
iletişim muadillerine göre çok pahalı bir yayınevi. özellikle okumayı istediğim çevirmeni orada değilse ya da kitap sadece oradan yayınlanmıyorsa asla tercih etmiyorum.

edit: e hadi iş bankası banka destekli olduğu için onu düşünmeyelim ama klasiklerde can yayınlarıyla da aralarında bariz bir fark var.

2. eser hala telifli. yanılmıyorsam bir otuz yıl daha bu telif hakkı korunacak. o zamana kadar iletişim yayınları tutarsa elinde fiyatta indirim olacağını düşünmüyorum. 4 sene önce etiket fiyatı 38 tl'ydi diye hatırlıyorum, hatta ekşi'de başlığı bile vardı. şu an baktım 56 tl :)
  • black holes in the sky  (13.10.20 17:39:15 ~ 17:43:01) 
oğuz atay’a özgü bir pahalılık değil. yukarıda arkadaş da bahsetmiş, iletişim çok başarılı ama fiyatları yüksek bir yayınevi. böyle popüler yazarların telif payı da yüksektir, hayatta olması da şart değil vasileri var.

aynı yayınevinde tarık buğra’nın küçük ağa kitabı var, 477 sayfa ve liste fiyatı 49,5 TL. oğuz atay’ın tehlikeli oyunlar’ı 479 sayfa, o da aynı şekilde 49,5 TL. oğuz atay’a özgü değil yani, iletişim’in fiyatları hep böyle.
  • phoarbix  (13.10.20 19:20:37) 
Okumamaya bulduğun gerekçe bu mu gerçekten? Çok naifsin. iPhone da çok pahalı ama peynir ekmek gibi gidiyor :)

Ben son dönemde kagit fiyatlarindaki artışa bagliyorum. Tamamen popom ama kaynagim
  • abuzer  (13.10.20 20:18:44) 
1- ikinci el satış sitelerinde ucuza bulabilirsiniz
2- İletişim her zaman pahalıdır.
3- milletin okumamasının sebebi pahalılık değil okumaya gereksinim duymaması. klişe olucak ama 1 paket sigara ve 1 adet kitabın fiyatı nerdeyse aynı. insanlar sigarayı tercih ediyor.
  • dmrkprn  (14.10.20 09:12:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.