Türkiye'de ve dünyada asansörsüz ve yürüyen merdivensiz en yüksek binalar?

Türkiye'de ve dünyada asansörsüz ve yürüyen merdivensiz, diğer bir ifadeyle klasik merdivenle katlara çıkılan en yüksek binalar nelerdir?

Nereden aklına geldi diyenler için: Turist Ömer boğa güreşçisi filmi apartman görevlisi ile olan sekansta görevlinin turist Ömer'i 13. Kat 14 nolu daireye göndermesi ve normal merdivenlerin kullanılması.

En yüksek Galata Kulesi ne çıkmıştım zamanında.
Onun dışında 4 kattan daha yüksek binalarda asansörsüz bina görmedim.

  • ankara06  (13.10.20 14:18:27)
ben öğrenciyken ankarada sabancı kız yurdunda kalırdım. 26-27 katlıydı. asansörler sürekli bozuk olduğu için, çalıştığı zamanlarda da hayvanın bir içine kustuğu için, merdivenden inip çıkardık. yani bence asansörsüz bina sınıfına girer.

  • halanne  (13.10.20 14:30:31)
google'a yazınca çıkıyor ama benim ankara'da halamın asansörü bozuk değil, hiç olmayan 14 katlı binanın en üst katında bir evi vardı. orada bir kaç ay kalmıştım çocukken. bakkala çakkala beni gönderiyorlardı :((

  • stewie  (13.10.20 14:39:42)
Stewie "...bozuk değil, hiç olmayan..." Dil uzmanları çözümlesin ya da açıkla bence, ben 14 katlı ve hiç asansör yok olarak anladım.

  • candanag  (13.10.20 14:55:06)
yukarıda asansörün bozuk olduğu 26-27 katlı apartmandan bahsedilmiş. sen sorunda asansörü olmayan apartman sormuşsun. ben de asansörü gerçekten de olmayan (bozuk asansör değil) 14 katlı apartmandan bahsettim.

  • stewie  (13.10.20 14:58:42)
Stewie, aradığım cevap bu yönde ve şimdilik rekor sende, Ankara'da hangi semt ya da mahalle?

  • candanag  (13.10.20 15:04:23 ~ 15:05:22)
keçiören diye hatırlıyorum ama çocuktum o zamanlar. şimdi halam sizlere ömür, o evden de taşınmışlardı sonrasında.

  • stewie  (13.10.20 15:07:21)
afyon kalesi sayılır mı, 550 basamaklı merdiven :)

  • shadowfollower  (13.10.20 15:38:04)
Kapsamı daraltmayinca böyle ilginç yapılar da cevap veriliyor ama ben daha çok mesken olarak kullanılan yapıları kastetmiştim

  • candanag  (13.10.20 15:59:49)