Sigarayı bırakma yönetimim hakkında

Dün gece sigarayı bırakmak istediğime karar verdim.
Bunu da pat diye yapamıyorum. ilaç, sakız, bant, ıvır zıvır kullanmaktan ziyade kendimi sigarasız yaşamaya alıştırmaya karar verdim.
benim sigara alışkanlığım sabah gözümü açar açmaz yak bitane şeklinde. gün içinde ithal sarma tütün içtiğim için kaç tane içiyorum bilmiyorum ancak kesin 25-30dan fazla içiyorumdur. Şöyle bir yol izleyeyim diyorum.
en zor olan ve en uzun süre içmediğim süre sonrası olan sigara ihtiyacımı yani sabah uyandığım zamanki ihtiyacı ötelemek.
normalde sabahları 7-7:30 gibi uyanıyorum ve sigara ile güne başlayan biri olarak, bugün ilk sigaramı 9:37'de içtim. bunu yapmak için de çok çaba sarfetmediğimi anladım. kalktım rutin wc duş giyinme ve evden çıkma araba kullanma park bulma ve işe gelme süreçlerinden sonra kahvaltı ve ilk sigara olarak gelişti olaylar.
Öngörüm, sigarayı her gün min 10dk geciktirerek güne başlamak ve devam ettirmek yönünde. küçük sürelerde, psikolojik olarak, bağımlı olduğunuz bişeyi ötelemek ve sonunda içeceğinizi de bildiğiniz için yormuyor. bu sayede hem gün içinde içilen sigara adedini azaltmak amaç hem de içilmeyen süreyi arttırmak.
Bir yandan da günde içtiğim sigarayı saymaya ve telefona kaydetmeye başladım. süre azalırken uçuca yakarak bir önceki günden fazla içmenin de önüne geçmek niyetindeyim. hem adet, hem süre bazında azaltma yöntemi sizce mantıklı mı?
amacım tam 1 ay sonra 24 saat içmeden geçirebilmek. bunu kademeli olarak yapabileceğime inanıyorum.

Moral, Destek, Motivasyonunuza ihtiyacım var.
Olumsuz görüş vb iletirken kurguladığım sisteme yapıcı olmanızı rica ederim.

Ben daha önce 2 kere bu yöntemle bıraktım. Sonra geri başladım ama yine bu yöntemle bırakmayı planlıyorum :)

Kişiden kişiye değişiyordur ama bende çalışıyordu, güzel bir yöntem. Sayıyı görüp kendine limit koyunca takip etmesi çok kolay oluyor. Bir de ben boş kalınca sigara içtiğimi farketmiştim, sürekli başka işlere konsantre olursam içme ihtiyacım da baya azalıyor.
  • plutongezegendegilmi  (13.10.20 10:25:08)
Hayırlı olsun şimdiden,
Elbette her insanda farklı ama genelde azaltma yoluna gidenler değil de bir anda kesenlerin başarılı olduğunu duyuyorum,
"Bir saat daha sigara içmedim, iki saat daha içmedim" diye düşünürken sürekli aklınıza gelip beyninize sigarayı hatırlatıyor oluyorsunuz,

Belki de bir sabah kalkıp içmeseniz, sonra öğlene kadar içmedim bunu bozmayayım deyip sonra akşam oldu erken yatarım deyip birkaç gün içinde hazır o kadar içmemişken elimi sürmeyeyim deyip atabilseniz.

Tütünü, kağıdı vs malzemeleri de bir arkadaşınıza, sizden uzağa koyun.
İlle de içeceğim derseniz el altında olmasın, en azından ayakkabı giyip, yanınıza para alıp, sokağa çıkıp, bir markete gidip, istemek gibi pek çok aşama olsun ki bu adımlardan birinde belki içmekten vazgeçersiniz.

Kolay gelsin,
  • michael_knight  (13.10.20 10:35:17)
bir sıfırtan büyüktür sevgili erty_ksk. tamamen bırakabilirsen ne şahane olur ama bırakamazsan da düşün ki şu kadar ay daha az içeceksin. varsayalım tamamen bıraktın ama sonrasında yeniden başladın, o kadar ay hiç içmemiş olacaksın. az buz bir şey mi bu?

bu arada bir arkadaşım çay-kahve alışkanlığını da azaltarak bırakabildi sigarayı. birbirini tetikliyor bende demişti. bu da aklında olsun.
  • Phoebe  (13.10.20 11:23:06)
ben azaltmaya çalıştığımda ikinci gün iki misli içiyordum ama eşim azaltarak 1 haftada bıraktı. "alan carr - sigarayı bırakmanın kolay yolu"

www.youtube.com

bunu sakin kafayla izlemeni öneririm ben bununla bıraktım tek seferde.
  • entropik  (13.10.20 13:01:50)
ben de cok niyetlendim birakmaya (en son 2 gün önce) ama acikcasi sigara birakirken yasayacagim sorunların, mevcut sorunlarim üzerine eklenecegini düsününce o götün simdilik bende olmadigina karar verdim. en azindan azaltmaliyim diye düsündüm ve 1 yil önce günde 30 adet iciyor iken simdi 10 adete kadar düsürdüm, paket sigaradan sarma sigaraya gectim, sigaralar arasına belirli saat süreleri koydum, elimdeki işi bitirmeden sigara icmemeye gayret ediyorum. birakip birakmamak senin elinde ama en azindan bu yöntemle ictigin sigarayi azaltirsin, o da zarardan kar bana göre.

  • proteus  (13.10.20 13:06:08)
Sigarayı bırakmak isteyenlere gün gün görebilecekleri ve takibi kolay olması açısından
dünkü performansımdan bahsetmek isterim,

ilk sigaramı 09:37 de yaktıktan sonra 2 sigarada bir saat kontrolü yaptım.
2. sigaramı 11:00'de
4. sigaramı 13:15'te
6. Sigaramı 16:15'te
8. sigaramı 18:05'te
10. sigaramı 21:00'de
11. yani Son sigaramı 22:00'de içip günü kapattım.

Bugün de dün sabahtan yaktığım ilk sigaramı yarım saat öteleyerek 10:00'da içtim ve aynı çizelgeyi tutarak devam etmeyi, düne göre 1 sigara günü eksik bitirerek 10 sigarada tamamlamayı hedefliyorum.
gelişmeleri günden güne paylaşacağım.

bu arada gün içinde sigarasızlıktan vs bunaldığım ya da elimin ayağımın titrediği bir an olmadı.
Sevgili proteus'un dediği gibi aralara vakit koyunca, sigara için elindeki işin bitmesini ya da "dur şunu da yapayım sonra içerim" demeyi denedim ve gayet rahat öteledim sigara isteklerimi.
Bakalım bugünü nasıl geçireceğiz.
Sevgiler, selamlar.
  • erty_ksk  (14.10.20 10:42:52)
Bravo erty,

Gün gün rapor bekliyoruz,
Kendi mesajına benden tık koy lütfen :)
  • michael_knight  (14.10.20 11:24:50)
Sigara bırakma sürecimde 2. Gün - 15.10.2020

ilk sigaramı 10:00 da yaktıktan sonra 2 sigarada bir saat kontrolü yaptım.
2. sigaramı 10:45'de
4. sigaramı 12:30'te
6. Sigaramı 14:30'te
8. sigaramı 18:03'te
10. sigaramı 20:05'de
11. yani Son sigaramı 21:00'de içip, 23:00'te yatana kadar bir daha içmedim.

Sabah saat ötelemeyi başardım ancak sigara adedi azaltmayı başaramadım.
Dünün etkeni sanırım tüm gün bir kafede olmam, ve en büyük etkisi akşam alkol almam oldu.
Son sigarayı içmeyebilirdim aslında ama içtim işte, içtiğime de pişman gibiyim içtiğimden beri.

Bu sabah da güne kahveyle başladım, gerçekten sabah sigara ihtiyacım yokken kahveyi içtiğimden beri şıpır şıpır terleyip elim ayağımı titretti resmen. Ne kadar çok bağ kurmuş beynimde kahve ve sigara diye. Tek başına kahve tüketmeye de alıştırmam lazım kendimi sanırım. Yoksa içtikçe aklıma sigara getirecekse işimiz zor. al sana bir bağımlılık daha (kafein) :)
  • erty_ksk  (15.10.20 08:57:18)
ben sigarayı bırakalı 3 ay oldu ve bu kez sonsuza kadar bıraktığımı hissediyorum. defalarca kez denedim ama bu çok temiz oldu. birden kestim.

senin gibi de denedim öğlen spora gittiğim dönemde ilk sigaramı öğleden sonra içiyordum ve sayı olarak bayağı azaltmıştım doğal olarak ama bünyeye o sigara girdikçe bırakmak mümkün olmadı. bana göre az içmek diye bir şey yok bıçak gibi kesmek o yoksunlukla mücadele etmek ve sonra psikolojik ve fiziksel alışkanlığı da kırmak gerekiyor. bu bende böyle ama belki sen azaltarak bırakırsın sigara bırakma yöntemleri biri birinde işe yararken diğerine daha çok içirebiliyor.

en olmadı denemiş olursun yine kardasın. bu arada kafein demişsin zaten çok kahve içerdim sigarayı bırakınca iyice arttı ama olsun. gerektiğinde kafeini bırakmak daha kolaydır :)
  • ruby elixir  (15.10.20 10:07:49 ~ 10:10:01)
Yeni günde herkese günaydın,
ilk sigaramı 10:45 te yaktıktan sonra 2 sigarada bir saat kontrole devam ettim.
2. sigaramı 11:30
4. sigaramı 13:30
6. Sigaramı 15:46
8. sigaramı 19:50
10. sigaramı 21:45'te içip bu kez sayıyı da 10'da bitirdim. hatta şöyle diyebilirim.

Her sabah uyandığımda yaktığım sigara isteği gün geçtikçe azalıyor. Gün içinde bir ara nedendir bilinmez 2-3 tane artarda içesim geliyor ama sebebini henüz bulamadım. yemek, içmek, vb bir bağlantısı yok şimdiye kadar fark ettiğim. bulunca sizinle de paylaşırım.
  • erty_ksk  (16.10.20 08:09:18)
istikrarlı gidiyor,
tebrikeler

  • michael_knight  (16.10.20 18:37:43)
16.10.2020 sabah ilk sigaram10:40
2. Sigaram 11:35
4. Sigaram 14:36
6. Sigaram17:40
8. Sigaram 20:00
9. Ve son sigaram 20:46
Günü 9 sigarayla kapattım ;)

17.10.2020 günü yani dün sistemim şaştı. Gece 2 de yola çıkınca ve tüm gün uyanık kalıp gece 1 de yatınca hem sayı hem de gün içindeki sigara adedinde saçmalıklar oldu, kayıt tutmadım.
Tarihe kara bi not düşüp, kaldığım yerden devam ediyorum bugün.
  • erty_ksk  (18.10.20 11:10:36)
artık saatleri yazmadan günü 8 sigarayla kapattığımın müjdesini vermek istiyorum.
bu sistem gayet işe yarıyor ve faydalı gidiyor.
bundan sonra 13 kasıma kadar tamamen bıraktığımın haberini vermek üzere şimdilik görüşmek üzere.
  • erty_ksk  (19.10.20 11:17:27)
Helal olsun gerçekten
hipnoz,biorezonans,sakız,bant ne varsa denedim ben ve sonları hüsran oldu

açıkcası rutini değiştirmek gerçekten başarı
tebrikler
  • çınarım  (19.10.20 11:57:43)
Ne oldu biraktin mi ?

  • ruby elixir  (04.12.20 21:33:00)
yok olmadı. Türlü bahaneler yazıp kendimi teselli edemicem. tamamen benim mallığımdan yaptığım, başardığım, iyi giden şeyi yapmayı bıraktım.
Moral olarak daha iyi hissetiğim zamanda yeniden aynı sisteme başlayacağım. günde 4 adete kadar düşürmüştüm.
sorduğun için teşekkürler, denemelere yılmadan usanmadan devam edeceğim.
  • erty_ksk  (06.12.20 15:33:26)
ben bıraktım 5 aya yaklaştı. bu yöntem yerine bıçak gibi kesmeni tavsiye ederim. artık aklıma bile gelmiyor... darısı başına

  • ruby elixir  (07.12.20 19:04:26)
denemen de güzel oldu.
Bir dahakine istediğin gibi olur umarım

  • michael_knight  (08.12.20 11:16:57)