antipsikotik ilaçlar - farklı etken maddeler

Merhaba arkdaşlar,

Annem yıllardır antipsikotik tedavi görüyor; fakat 2-3 yılda bir başa döndüğümüz bir süreç var. Paxera + Zeldox ikilisi ile uzun yıllardır idare ediyoruz. Bu sene atak tekrar gelince doktor değişmeye karar verdik, oldukça iyi olduğunu okuduğumuz bir doktora gittik. Bu doktor zeldox'un yanına sayfren denen bir ilaç, paxeranın da yanına duloxx verdi. Paxera'yı bir iki güne bırakacak ve duloxx'a devam edeceğiz. Sayfren 5 mg ve Zeldox 20 mg'a ise aynı anda devam. Annem kötü olduğunu, eski doktoruna gididp önceden kabul etmediği zeldox'un doz artırımını istiyor.Bu ilaçlarla mide bulantısı, psikotik düşüncelerde devam, uyuyamama, yorgunluk vs. gibi etkileri olduğunu söylüyor. Doktoruna sorduğumda ise aynen devam, biraz daha sabır diyor. Henüz ilaçlarında 9. günü olduğu için alışma sürecine veriyorum bu etkileri; fakat kafama yatmayan tek şey etken maddesi birbirinden farklı olan iki ilacın aynı anda kullanılması. Bu doğru bir yol mudur? Yıllardır sürdürdüğü zeldox tedavisini etken maddesi aripiprazol olan başka bir ilaca evirmek ters etki yaratır mı?

Teşekkürler.

İlaclarin henuz etkin dozlarina ulasmasi ve fayda gorup gormedigini belirlemek icin birkac hafta gerekiyor, su sure biraz sikinti yasamasi normaldir. Hekiminiz tek etkili ilaclardan dual etkili ilaclara gecmis direnc oldugunu dusunerek. Bu gecis de kendisini en az sarsacak bicimde capraz gecisle olur, yani birinin dozu azaltilirken digerinin artirilmasi. O nedenle su haliyle tedavi gayet uygun gorunuyor, biraz daha beklemek gerekir bana kalirsa da. Gecmis olsun.

  • gibicibicis  (12.10.20 10:53:00)