Jant büyütmek: 205 55/R16 yerine 225 45 R17 lastik nasıl olur?

Hali hazırda 16 inch jantta "205 55/R16" lastik kullanıyorum. Bunun yerine 17 inch "225 45 R17" lastiğe geçmek istiyorum. Bunu yapmamın bana sağlayacağı dezavantaj ve avantajlar ne olur? (Fiyat dezavantajı dışında..)

benim aracımda ön 225 45 r17 arka 255 55 r17 kullanıyorum. yol tutuşun artar fakat yakıt artar, araç hantallaşabilir. yanak azaldığı için konfor da azalabilir. ha bide kullandığın lastik de önemli tabi.

  • false pretension  (11.10.20 18:10:51 ~ 18:11:19)
Nette çoğunlukla dezavantajlarından bahsedilmiş. Hal böyle iken neden insanlar büyük jant takmak isterler? Ben sadece estetik amaçla takmayı düşünüyordum, ama bu kadar dezavantajı varsa takmaya da bilirim.

  • kitap gibi sessiz  (11.10.20 18:50:46)
selam. false pretension'ın da söylediği gibi iz genişliğini (yani lastiğin yolla temas eden yüzeyini) 20,5 cm'den 22,5 cm'e çıkaracaksınız. aynı zamanda duvar yüksekliğini (yani yanak boyutunu) 11.2 cm'den 10.2 cm'e düşüreceksiniz. bu değişikliğin tek objektif artısı yol tutuş artışı olur zira hem yere daha geniş bir yüzey temas edecek, hem de yanağın esnemesi azalacak. subjektif olarak da güzel bir jant seçimiyle estetik olarak daha güzel bir görünüm olur.

eksilerine gelince:

• Yine false pretension'ın dediği gibi lastikle yol arasındaki sürtünme artacağı için yakıt tüketiminiz artacaktır.
• İz genişliği arttığı için araç içine giren yol sesi az da olsa artacaktır, bunu fark etmeyebilirsiniz, öyle aman aman bir artış olmaz özellikle aracınızın ses yalıtımı halihazırda fena değilse.
• Jant büyümesinden dolayı jant+lastik ağırlığı artacağından hem yakıt tüketimi hem de performans olumsuz etkilenecektir.
• Yanak düşeceği için konforunuz bir miktar azalacaktır.
• Yine yanak düşeceği için özellikle çukura filan girerseniz janta yamulması veya lastiğin zarar görmesi riski az da olsa artacaktır.
• Yeni takacağınız lastiğin toplam çapı eskisine göre çok az da olsa (%0.4) daha büyük. bu da hız göstergesinde çok az (göz ardı edilebilecek) derecede bir sapma yaratacaktır. (Gösterge 110 gösterirken 110.5'la gidiyor olacaksınız) Hızlandıkça aradaki fark da artacak ama dediğim gibi çok fazla değil. 300'e çıksanız reel hızınız 301.2 olacak. :)
  • kalifiye balta sapi  (11.10.20 19:58:38)
Kaza anında kasko ödemesi etkilenebilir mi o geldi benim aklıma da?

  • Topalordek  (11.10.20 20:32:29)
"• Yanak düşeceği için konforunuz bir miktar azalacaktır.
• Yine yanak düşeceği için özellikle çukura filan girerseniz janta yamulması veya lastiğin zarar görmesi riski az da olsa artacaktır."

Şu ikisi gerçekten önemli bence.
  • roket adam  (11.10.20 22:30:49)
Bu sefer şu aklıma takıldı; aracın orjinal jant büyüklüğünü bilmiyorum. Yani araç sıfır olarak 16 inch mi, 17 inch mi çıkmış piyasaya bilmiyorum. Diyelim ki 17 inch çıkmış, yine de 16 mı takılmalı, yoksa -yukarıda sayılan dezavantajlarına bakarak- 17 mi? Elimde 16 ve 17 inch jantlar var, ikisi de araçla birlikte alındı. Hangisinin orjinal lastik olduğunu bilmiyorum. Eğer büyük jant dezavantajlar taşıyorsa, orjinal jant büyüklüğü 17 inch ise bile, 16 inch'e düşürmek anlamlı olur mu?

edit: Bu arada araç için uygun görülen lastik ölçüleri şunlar imiş:

205/55R16 91V
215/50R17 91V
225/45ZR17 91W

Bu durumda 17 inch takmak yine de sıkıntı yaratır mı?
  • kitap gibi sessiz  (12.10.20 00:16:57 ~ 00:22:06)
@şofer;

öncelikle detaylı bilgi için çok teşekkür ederim. aracım için öngörülen lastik ölçüleri aşağıdaki gibi. Bu durumda 16 yerine 17'yi tercih etsem, çok hissedilir bir yakıt sarfiyatı, konfor sorunu vs. yaşar mıyım?

205/55R16 91V (Bu arada bu seçenek OEM lastikmiş, yani fabrika çıkışı, alttaki ikisi ise alternatif seçenekmiş.)
215/50R17 91V
225/45ZR17 91W
  • kitap gibi sessiz  (12.10.20 01:46:29 ~ 01:49:30)