enver, sarikamista 90bin kisiyi katletmeseydi ww1 osmanli acisindan nasil

Merhaba arkadaslar ben bir wishful thinking bagimlisiyim. Bugun kafama takildi, ww1 baslarinda sarikamistaki aptallik olmasaydi da bu asker gucu kanal veya hicaz da kullanilsa savasin seyri farkli olur muydu sizce? Tesekkur ederim

"Ottoman casualties of World War I, the Ottoman Empire mobilized a total of 2.6 million men. It lost 325,000 killed and 400,000 injured. 202,000 men were taken prisoner, mostly by the British and the Russians, and one million deserted, leaving only 323,000 men under arms at the time of the armistice. Its role in the world war is far from negligible. The British Empire engaged in the conflict 2,550,000 men on the various Ottoman fronts, or 32% of its total strength; the Russian Empire, up to 7,020,000 men in September 1916, or 19% of its forces; France, 50,000 men, mainly to the Dardanelles, and Italy, 70,000 men in Libya against a pro - Ottoman rebellion. In total, both sides, Ottomans and Allies, lost 1,400,000 men."

Rakamlara bakınca çok fark etmezmiş gibi geliyor.
  • plutongezegendegilmi  (10.10.20 20:55:51)
Osmanlı Birinci Dünya Savaşı'nı kazanamazdı ama Kurtuluş Savaşı'nda 90 bin askerin çok büyük katkısı olurdu.

  • dissendium  (10.10.20 21:11:40)
Tek fark su anda batum bizim olurdu

  • baldur2  (10.10.20 21:42:00)
pek bir fark olmazdı, bugün enver paşayı düşman olarak görenler hayırla yad ederlerdi sadece.

  • rose parks  (10.10.20 22:02:34)
sarımakışta ölen kişi sayısı 90 bin değildi. abartılı ve uydurma bir rakam.

www.youtube.com

şu linkten de izleyebilirsiniz sayılarla ilgili görüşleri.

hicaz ve kanal gibi cephelerin kaybedilmesinin esas nedeni asker sayısı azlığından değil bölgenin merkeze uzaklığından dolayı ikmal sıkıntısı yaşanmasıdır. yemen cephesinde askerler çekirge kavurup yemek zorunda kalmıştır. savaştan yenik çıkmamızın genel sebebi ise savaş ekonomisini kaldıramayacak düzeye gelmektir. ne fabrika ne silah ne para var savaşı nasıl sürdürecek devlet? savaş demek para demektir. osmanlı ekonomisi de dayanabilecek düzeyde değildir bu duruma.
  • tantunizade murat efendi  (10.10.20 22:24:57)
1. dünya savasinda osmanli ordusunda 500.000 asker askerden kaçtı. bu sayının yanında 90.000 pek önemsiz geldi bana.

  • proteus  (10.10.20 22:27:42 ~ 22:28:07)
Enver Paşa'yı çok gömmüşsün Dostum.
Sarıkamış Harekatı Sarıkamış'ın Rusya'dan geri alınmasıyla hedefine ulaşmış, Lojistik gemilerinin Rusya tarafından Karadeniz'de batırılması ve mevsim normallerinin çok ötesinde oluşan hava şartlarının öngörülememesiyle bedeli çok ağır olmuş bir harekattır.

  • Mirket  (10.10.20 22:34:36)
önce sen sarıkamışta ne kadar askerin şehit olduğunu öğren.

90 bine falan inanmışsın sanırım. Açın az tarih kitaplarını karıştırın. sarıkamışta şehit sayısı 30-35bin dolaylarında...

sorunun cevabına gelirsek asla kimse bilemeyecek. tarih şöyle olsa ne olurdu böyle olsa ne olurdu diye işlemez. yaşanmadıkça bilemezsin.
  • stillalive  (11.10.20 01:10:45)
2. Abdülhamit'ten indirildikten sonra İttihat ve Terakki denen bela başa geldiği için seyir pek farklı olmazdı ki:
İttihat ve Terakkî, ülkede her kuruma hâkim olduğu 1914-1918 yılları arasında savaş siyasetlerinin tesbit ve icrasında da birinci derecede rol oynamıştır.
(alıntı)

2. Abdülhamid'ten sonra 10 yılda Osmanlı, büyük ölçüde bunlar sebebiyle toprak kaybetmiştir.
  • Erva  (11.10.20 01:47:15)
enver bildigin deli ve hayalperestti. enver pasa'nin verdigi zarari en buyuk vatan haini vermemistir. kurtulus savasi kazanildiginda butun ittihatcilar ulkeden kacmislardir, sorsan vatanseverler. enver pasa'nin olumu bile nasil bir deli oldugunun kaniti, darbeciligi, tek adamciligi, ben ne dediysem dogrusu odurculugu, sultanin kizini alip orduda da basamaklari beser beser cikmasi, daha neler neler. hitler de almanya'yi seviyordu bu mantikla bakarsak.

enver'i sevenlerin cogu ataturk'e rakip cikarmak isteyen osmanlicilar. ama bunlarin bazilari o kadar gerizekali ki ayni anda hem enver pasa'yi seviyorlar, hem de ikinci abdulhamid'i. bildigin kara komedi. maksat ataturk dusmanligi iste de ataturk dusmanligi yapacakken o kadar gerizekali gorunuyorlar ki keske farkina varabilseler.

90 bin kisi olmemis 40 bin kisi olmus. haha. savunmaya bak aq.
  • baldur2  (11.10.20 01:51:46)