Temassız nedir? Ne ise yarar?

Alışverişlerimde normal pos cihazına şifre girmeli ödeme yapıyorum ve her defasında bu soruyla karşılaşıyorum. Temassız varmı. Belliki yok. Neden tercih ediliyor temassız? Mantıklı bisey ise ben de temassız'a geceyim ama nasıl? Bankam denizbank bu arada.

İşte şifre tuşlamıyorsunuz, hem pratik hem güya pandemi döneminde daha sağlıklı görülüyor. Bu kadar.

  • koskoca kirpi  (06.10.20 19:54:30)
Temassız çekim yapalım mı diye soruyor işte kartı cihaza sokmak yerine ekrana okutuyorsun hızlı alışveriş.

  • angelus  (06.10.20 19:54:31)
hem hızlı, hem hijyenik...

  • sftsft  (06.10.20 20:06:36)
akbil gibi posa okutup kartı cebe atıyorsun tekrar. kartı ver şifre gir bekle kartı al tantanası yok

  • avatar is back  (06.10.20 20:12:05)
Kartın üzerinde wifi simgesi gibi bir simge olur, yoksa bankanızdan isteyebilirsiniz.

  • atom karincanin torunu  (06.10.20 20:19:00)
Temassız olunca banka kesintisi azalıyor diye biliyorum.

  • bahoho  (06.10.20 20:21:18)
Siz POS cihazına, kasadakiler de kredi kartınıza dokanmamış oluyor.

  • pass  (06.10.20 20:42:54)
fahrettin abi sen misin?

hani bir virüs var ya semptomatik olan hani. bu virüsle muhatap olmamak adına temazsız tercih ediyoruz. böylece kredi kartımızı birilerinin ellemesi ya da birilerinin şifre girdiği pos makinesini mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyoruz.
  • ozdek  (06.10.20 20:49:42)
Aaa dünyanın en iyi icadı bence. Otobüse binerken kart/akbil okutmak gibi. Zaten bir üst limit var 200 TL sanırım. 200 TL üzeri yine şifre istiyor.

Olay şu gittin bir markete aldın ekmek su yoğurt. Tuttu 10 TL. Hemen kartı dokundur tamamdır. Hepsi bu. Hem e tertemiz.

Asıl bundan iyisi NFC diye bişey var telefonlarda. Aynı şeyi cep telefonunu pos cihazının yakınına göstererek bile ödeme yapılabiliyor ama iphonelerde bu şekilde ödeme Türkiye için mümkün değil. Çünkü applepay yok. Neden yok, çünkü bddk bey yatışta. Bizim ne haddimize ama dimi.
  • infernalcadre  (06.10.20 21:03:33)
Taşınabilir pos cihazı ile kalabalık yerlerde ve toplu taşımalarda insanların çanta ve cüzdanlarına yaklaşarak temassız ödeme çekerek hırsızlık yapanları gördüğüm haberden sonra biraz araştırınca, buna önlem olarak kartı koruyan özel cüzdanlar bile üretildiğini görüp kartlarımın temassız özelliğini kapatmıştım bir iki yıl önce.

  • John Bloor  (07.10.20 11:18:06)