İsveç hayat pahalılığı

Stockholm'deki bir firmayla iş görüşmesine gireceğim de, önden maaş beklentisi meselesini netleştirmeye çalışıyorum.

Aynı sektörde çalıştığım iki arkadaş Almanya'da net 3200-3500euro arası bir ücret alıyor. Öteki Norveç'te net 4300euro alıyor. Numbeo'dan baktığımda Oslo 4300euro'nun karşılığı Stockholm'de 3800euro(40k SEK) olarak görünüyor. 40k SEK'in BRÜT karşığı yaklaşık 62-63k SEK.

İnternetten yorumlara baktığımda IT sektörü için bu ücretin high end kısımda kaldığını görüyorum. İş senior pozisyon'u, fakat açıkçası maaş skalasında tavan aralığa düşecek bir iş olduğunu düşünmüyorum. Quora'da falan da 60k üzeri için gayet yüksek maaş yazmışlar.

Biraz kafamı karıştırdı açıkçası bu ücretler. Net 40k SEK çok yüksek ise, daha düşüğü hem Almanya hem de Norveç standardının altında kalıyor. 3500euro ve altına indirsem o da anlamsız. Almanya'dan pahalı bir yer çünkü İsveç. İsveç'in alım gücü düşük gibi geldi bana böyle baktığımda. Aranızda orda bulunan varsa fikir verebilir mi?

Norvec asiri pahali bir yer. Almanya'da net 3200-3500euro Norveç'te net 4300euro'nun cok otesinde. Bu iki ornek birbiriyle kiyaslanabilir degil bence oncelikle.

Maaslara glassdoor'dan falan baktin mi? Quora guvenilir bir kaynak degil bir cok durumda.
  • hot potato  (05.10.20 06:56:27)
Norvec asiri pahali da kime asiri pahali? Tl kazanana tabii asiri pahali olur, sanirsin norvec halki sefalet icinde surunuyor.

  • baldur2  (05.10.20 07:18:45)
bence ulke karsilastirmasi yapmak yanlis, direk asgari ucrete bakmak lazim. saniyorum isvecte asgari ucret uygulamasi yok, o zaman garsonluk gibi isleri yapanlarin ortama aldigi maasa bakilabilir.

tek basina isen asgari x 3.
aile gecindireceksen (2 cocuk baz alalim) asgari x 5

bunun altina dusunce yasadigini saniyorsun ama sadece fotosentez yapiyorsun.
  • cooperr  (05.10.20 07:37:20)
Isveç'te yaşıyorum.

60k sek brüt iyi bir maaş gerçekten. IT sektöründe daha olası ama güzel bir tecrübe lazım.
İsveç'te maaşların biraz daha düşük olduğunu başka arkadaşlardan da duydum. Stockholm pahalı, iyi bir kira 10k dan başlar. Ben Malmö civarındayım ve iyi kiralar 7k 8k dan başlıyor.

IT sektöründe 3 4 sene tecrübesi olan bir arkadalım 37k kazanıyor. Başka bir arkadaşım yeni Danimarka'da iş bulmuş 50k dkk (70k sek) teklif etmişler. Onun isveç'teki beklentisi 45-50k imiş, baya iyi bir teklif olmuş.

Garson maaşı brüt 22k-24k, net olarak da 17k-18k.

Birkaç sene önce cfo olarak çalışan mühendis kuzenim brüt 110k brüt alıyordu, 13 yıl tecrübe ve baya sorumlulukla.

Senior seviye demişsiniz, 10+ yılsa tecrübe 60k rahat istenebilir gibi, 5 yıl falansa biraz zor gibi.
  • senolll  (05.10.20 08:20:59 ~ 08:23:27)
Valla bu ücretileri duyduktan sonra biraz soğudum açıkçası. Alım gücümün düşeceğinin farkındayım gittiğimde (bahsedilen tutarları Türkiye'de kazanıyorum çünkü), fakat yurt dışına yerleşebilmek için biraz taviz vermek zorunda olduğumdan birkaç seneliğine idare etmeyi planlıyordum. Ama zaten pahalı olan Stockholm'e gidip de kazandığım 3500€ beni anca hayatta hayatta tutmaya yetecekse İsveç çok anlamlı değil sanırım. (Her şey para değil diyenleri kenara alalım :))))))

  • synesthesia  (05.10.20 10:42:04)
Kafandaki ideal ücreti yapıştır o zaman. Bir mucize olur da dönerlerse gidersin. yoksa düzenini bozmaya bence de değmez.

  • sarcophagus  (05.10.20 10:45:19)
40k Sek’e Stockholm’de aile geçindirmeyeceksen gayet güzel yaşarsın. Ama firmanın sana sağladıklarına da bak mutlaka, mesela ev bulman için sana yardımcı olmalılar çünkü kiralık ev bulmak çoookk zor Stockholm’de. Bir süre sonra ev satın alabilirsin bütün arkadaşlarım böyle yaptılar, onlara çalıştıkları IT firması kiralık evi bulmuştu.1 sene kadar 10K SEK civarı kira verip daha sonra 11-12K civarı aylık kredi ödeyerek 2+1 3+1 bahçeli ev satın aldılar.

Ulaşım masrafı aylık 1000SEK, sınırsız ulaşım kartı.
Market masrafın aylık maximum 700-800SEK.
Su faturası yok. İnternet kiraya dahildir. Elektrik 300-400 SEK gelir max.
Dışarıda içtiğin güzel bir kahve 60-90 SEK.
Privat leasing şeklinde araba alsan(araba senin olmuyor ama 3 sene her ay arabasına göre değişen bir ücret yatırıyosun kaskosu sigortası vergisi her şeyi içinde sen sadece benzin alıyosun) aylık 3000-4000 SEK.
Konserlere falan da gidebilirsin en iyisi 900SEK’ten başlar vip izlicem dersen 2500’e kadar çıkar :)
  • megalomaniac  (05.10.20 10:59:34)
Kuzey pahalı. Almanya ya da Hollanda'da işlere bakabilirsiniz.

  • fever  (05.10.20 11:36:50)