sizce hangi ev daha mantıklı?

merhaba, iş yerime yakın kiralık daire arıyorum ve 2 ev beğendim. işyerim istinyepark'a çok yakın

1. iş yerime 5 dk yürüme mesafesinde giriş kat 1+1. bina 3 katlı eski yapı ama dışına mantolama yapılmış. ev sahibi evi boyamamı istiyor depozitodan düşmeden. 1500 kira+1500 depozito+ boyama(yaklaşık 1000 lira) aidat yok.

2. ayazağada işyerime iett ile yarım saat(takriben 10 durak+500m yürüme) mesafede site benzeri bir yerde ara kat 1+1. bu ev diğerine göre daha yeni ve temiz görünüyor. 1600 kira+1600 depozito+1600 emlakçı. aidatı çok düşük.

siz olsanız hangi evi tercih ederdiniz, neden?

işyerim yol yardımı yapacak ancak miktarını bilmiyorum.

teşekkürler.

İlki cok eski degilse onu tercih ederdim, digeri de cok uzak mesafede olmasa bile o trafik delirtir adami.

  •   (04.10.20 10:43:42)
isyerine yakin olan hangi semtte?

  • carpenic  (04.10.20 10:43:47)
Kesinlikle 2’yi tercih ederdim. En önemli sebep olarak ev sahibi, evi kiracıya boyatırım kafasında olan bir adamla (kadın?) anlaşmak kolay olmaz diye düşünürdüm. Diğer sebep ise giriş katta oturmak insanı kısıtlıyor. Diğer tarafta kafam daha rahat edermiş gibi hissettim bu yazdıklarınızdan.

  • but that was just a dream  (04.10.20 10:46:25)
@carpenic reşitpaşada.

  • Pertev nail  (04.10.20 10:48:36)

Emlakciya vereceğime evi boyarım. Girerken biyadiginiz için çıkarken boyamazsiniz.
Evin işe yakınlığı çok önemli bence.
  • elorelia  (04.10.20 10:48:53)
ev sahibi size evi sifir boyali veriyorsa cikarken oyle istemesi normal degil mi? zaten ilk girerken boyatip boyatmamak size kalmis bence

  • carpenic  (04.10.20 10:49:40)
semtler arasinda fark var bence resitpasa

  • carpenic  (04.10.20 10:50:50)
ev sıfır boyalı değil, boyaya ihtiyacı var. ev sahibine depozitodan düşmeyi teklif ettim kabul etmedi.

  • Pertev nail  (04.10.20 11:22:22)
Reşitpaşa Ayazağaya göre daha iyi bir semt. Sahile, emirgan korusuna yürüyerek gidebilme olanakları da cabası.

  • solenkol  (04.10.20 11:37:41)
Ayazağa iyi bir semt değil Reşitpaşa daha iyi

  • suicides underground  (04.10.20 12:13:41)
Cikarken boyatmazsiniz boylece,
Depozitodan dusulmez.
Ilk opsiyon iyi bence. Hem yakinmis da cok.
  • kuehles blondes  (04.10.20 12:17:50)
Resitpasayi tercih ederdim. Koruya yakin, sahile yakin ise de yuruyerek gitmek özellikle de pandemi süresinde buyuk nimet.
Cikarken boyatmazsiniz depozitoyu alabilirsiniz. Ama tabii sozlesmede netlestirin.

  • red g  (04.10.20 12:33:10)
Reşitpaşa. İşe yürüyerek gidip gelmek Istanbul gibi yerde büyük lüks.

Sabah yarım, akşam yarım en az 1 saat hayatınıza ilave zaman katıyor.

Boya talep etmesi çok garip değil, teslim ederken boyasız teslim edersiniz ve arkadaşların dediği gibi bunu sözleşmede netleştirin.
  • fever  (04.10.20 12:44:31)
Evi ile ilgilenmeyen, sen ilgilenince de ben para vermem diyen ev sahibinden uzak dur. Evi güzelse de dur. İlerde çok canını sıkar.

  • tessera  (04.10.20 13:14:10)
giris kat her zaman o kadar da kotu bir secenek degil. ben de giris katta yasadim, hemencecik markete, oraya buraya gitmek kolay oldugu icin usenmiyordum git gel yaparken, agaclar vs de dibimdeydi camlarin seviyordum o havasini. ama benim evim yeni bi yapiydi, sizin ev eskiyse:

-bocek sorunu olabilir. ozellikle o bolgelerde eski evlerde giris katlarda boyle sorunlar cikabiliyor. sizi ugrastirabilir.
-ev nisbeten karanlik olabilir, karanlik olmasi sebebiyle gunduz isik aciyordum ben ama siz iste olacaksiniz, hadi isik sizin icin sorun olmasin. ama butun gun gunes gormeyen ev soguk olur, size ekstra yakit masrafi cikabilir. evin gunes alma durumu nasil?
-hadi ev sahibi sizden boya istiyor, evi boyatmak adam akilli 1.000 tl'den asagi degil, o zaman depozito olarak 2.5000 tl istiyor gibi dusunun ama 1.000 tl size geri vermeyecek gibi.

evin is yerine yakin olmasi harika bir sey gercekten, hele ki trafigin oldugu bir sehirde ama ise yakin begendiginiz ev uzerine dusunmenizi tavsiye ederim.
  • damba  (04.10.20 15:17:24)