barfiks barı yaptırsam ama nasıl?

(git:urun.n11.com )

şundan yaptırmak istesem almaktan daha mı pahalıya gelir? ve nasıl bir malzeme kullanılması lazım.

*kapıya barfiks barı takamıyorum, denedim kapı dağılacaktı az daha.

duvara matkapla monte edeceksin işte.
gerekenler matkap, vida, dübel, sandalye ya da merdiven. bir de uzatma kablosu.

  • ozdek  (03.10.20 23:33:08)
duvarin gazbetonsa olmaz bastan diyim.

  • turbo sadık  (03.10.20 23:33:46)
ozdek, montaj demiyorum gidip parça kestirip yaptırsam diyorum.

  • scudman1  (03.10.20 23:34:02)
yaptırabilirsin ama tanıdığın yoksa pahalıya gelir.

görüntüye de takılmaman lazım. yani metal kaynak vs bu sistemi yapar ustalar ama görüntüsü iğrenç olabilir. güzelleştikçe ustanın parası artar.

ama çok sağlam olabilir.
  • ozdek  (03.10.20 23:35:41)
görüntüden çok işe yarar bişey çıksa yeter aslında.

  • scudman1  (03.10.20 23:42:10)
1.Malzemeyi hurdalıktan toplamazsan ve tanıdık birine yaptırmazsan daha pahalıya malolur

2. Bizim memlekette bunu ve buna asılmış vaziyette seni taşıyacak duvarı zor bulursun. Gazbeton, priket, delikli tuğla duvar taşımaz.

3. Perdebeton duvar bulduğunu varsayarsak, o çelik dübelleri duvara monte işi seni aşar, ayrıca montaj işçiliği ödemen lazım.
  • Mirket  (04.10.20 00:06:50)
Emin değilim ama gazbeton sanırım ya. Deli olucam ne duvara ne kapıya barfiks barı takamıyorum.

  • scudman1  (04.10.20 00:38:43)
www.youtube.com

Şu videoyu izle. Önemli bilgiler veriyor, özellikle montaj konusunda.
  • allahkitapwesli  (04.10.20 00:39:15)
o kadar tutmaz bence. bir demirciden fiyat al.

urun.n11.com

şuradan hesapla ne kadar demir gideceğini. kaynak makinası olsa ve anlasan yaparsın bence. benzer bir şey için 2 metre demir gitsin. 150 ye yapılır herhalde. belki uğraşmak istemeyebilirsin ama.
  • black mamba  (04.10.20 13:40:41)
Ürünün fiyatından bahsetmeden bir demirciye sabit kaynaklı olarak yaptırılırsa bu kadar pahalı olmaz tahminimce.

Duvar da taşır, yeterki montajı yeterli olsun. Bir kaç dübel ve vida ile o duvarlara mutfak dolabları asılıyor beyler, içi boş dolap ağırlığı bile insandan ağırdır, ki içine bi o kadar da eşya koyuluyor.

Ha durup dururken kendi kendine yıkılan mutfak örnekleri de var, ama montaj doğru olduktan sonra hiç sıkıntı olmaz.

Duvara monte edilecek ayak kısmını çok kısa tutmazsanız ağırlık da dağılır, o ayak 50 cm kadar olsa ve 3-4 montaj vidası ile fil bile asılır.

Yeterki doğru montaj yapılsın, duvara göre dubel mi yoksa ağaç mı çakılacak? Çelik dubel mi kullanılacak? Yoksa tork vida mı düzgün belirlenmeli.
  • John Bloor  (05.10.20 13:01:11)
Güzel öneriler geldi çok teşekkürler herkese. İlk fırsatta gidip bir kaynakçıyla konuşup duruma bakıcam. Kapılar kağıt gibi olmasaydı bunlarla uğraşmama gerek kalmazdı.

  • scudman1  (05.10.20 13:31:59)
demirciye gideceksen bence şunu yaptır,
daha portable ve dips yapma imkanın da olur
bunu yapacak iyi bir demirci ustası bulursan bana da haber ver, ben de yaptırırım.

www.youtube.com
  • technicalte  (05.10.20 13:38:41)
technicalte, bu çok iyiymiş ama bunu yapacak usta türkiye'de yoktur :)

  • scudman1  (05.10.20 13:44:16)
250 euro'ya satıyorlar, nakliyesi vergisi şusu busu derken 300 Euro'yu bulur
çarp bunu 9 ile kabaca 3 bin TL , az para değil.

alternatif olarak evde yeterince alan varsa şu alınabilir onun yerine

www.decathlon.com.tr
  • technicalte  (05.10.20 13:51:37)
Duvar gaz beton olsa bile tavan döşemesi betonarmedir. Dübel+epoxy ile sabitlenirse senin yükünü taşır.

Benim mutfak ile balkon arasında bir geçiş boşluğu var. oraya sıkıştırmalı olan barfikslerden monte ettim. altına da duvar içine 1'er plaka vidaladım. Sürtünme ve vida kuvveti beraber taşıyor.

Tavan döşemesi zor geliyorsa oda ortasından geçen kirişlerden birine as. Ama delik delerken donatıya denk gelme ihtimalin var. Bikaç defa denemek durumunda kalabilirsin.
  • trixi  (05.10.20 14:40:21 ~ 14:41:41)