[]

Excel sorusu

Diyelim ki sol taraftaki 3 satirda Ali, Ahmet, Barış yaziyor. Ustteki sutunlarda da 1, 2, 3, 4, 5 yaziyor.

Ben baska bir sayfadan "Ali 20" (ayri hucrelerde) bilgisini alip ilk sayfaya kopyaladigimda 20 sayisinin otomatikman Ali'nin karsisindaki 2 ile kesisen hucreye kopyalanmasini istiyorum (bunu baska sefer 3 icin, baska sefer 4 icin isteyecegim).

Bu mumkun mu? Su durumda tek tek elle kopyalamak zorundayim hepsini.

 
Yaklaşık 9 kez okudum ama malesef anlayamadım. 1,2,3.. sütun değil bir kere, ali ahmet isimlerinin satır numaraları aslında benim anladığım. bunu bi netleştirelim. zira bu rakamlar sütunlarda bulunuyorsa eğer 2 rakamının ali'nin karşısında konumlanması tablo yapısı itibariyle mümkün değil.

Başka bir sayfadan kopyaladığın "Ali 20" yi ilk sayfada nereye yapıştırdığını ve "kesişen hücre" derken neyi kastettiğini de netleştirelim öyle cevap vereyim.
  • IncredibleMau  (02.10.20 19:41:08) 
Goruntu ekledim (telefon ile bu kadar oldu ama excel'i telefon ile kullanmayacagim tabii ki).

Ali 20'yi ilk sayfada herhangi bir yere yapistirmayi dusunuyorum su an icin.
  • hlot  (02.10.20 19:58:03) 
1,2,3 rakamları sütunmuş dediğin gibi. Yanında deyince akla rakamların da satır olabileceği geliyor.

Başka bir sayfadan ali ve 20 rakamlarını asıl sayfaya yapıştırma ihtiyacı duymamalısın. Ali ve 2'nin kesiştiği noktaya 20 rakamını getirmek için kesişen hücrede düşeyara formulünü kullanman yeterli. Getirmek istediğin rakam nerede olursa olsun..

ali ve 20 rakamlarını yine de yapıştırman gerekiyorsa eğer asıl sayfaya, kesişen hücrede kullandığın düşeyara formülü, kopyalamış olduğun ali ve 20 rakamlarını yapıştıracağın yeri tarıyor, 20 rakamını o bölgede arıyor olması lazım. Haliyle senin de o belirli alana her seferinde bir satır aşağı olacak şekilde yapıştırman gerekiyor.

Kurduğun yapı hatalı ama. Bu iş böyle olmaz :)
  • IncredibleMau  (02.10.20 20:12:04) 
Yapistirmam gerekmiyor da, o sekilde formulun islemesi daha kolay olur diye dusunmustum.

Duseyara formulune bakayim o zaman ben.

Nasil hatali peki, nasil yapmam lazim? :)
  • hlot  (02.10.20 20:22:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.