İnternette 25 $ Olan Tıbbi Malzeme TR'de 1944 TL?!

Malzeme şu:
LUPINE LOOP PLUS DUAL SUTURE (DS) ANCHOR W/ ORTHOCORD

İnternette bu malzemenin hepi topu 25$ olduğunu görüyorum:
www.dotmed.com(ds)-anchor-w-orthocord/1874207

25$'lık malzeme nasıl oluyor da 1944 TL'ye satılıyor?

Elimde (üzerinde adımın geçtiği) faturası var. Ameliyatımda kullanıldı. 1244 TL'sini ben ödemek zorunda kaldım.

Hangi ülkede 25$
Türkiyeye senede 200 tane geliyorsa, nakliye, getiren şirketin kendi karı gibi konularla oluyor saçma fiyatlar.
çok meşhur bir ayakkabı firması, distribütör değiştirince yarı yarıya ucuzlamıştı.
Yeni firma daha çok adetli alıyordu, başka markalar da aldığı için nakliye işi daha ucuza geliyordu falan.

bir de şunun gibi
Koçtaşta slikon 50 lira, ustaya bana silikon çek desen 300 liranı alır
o silikonu çekmek, çekmeyi bilmek de bir iş.

hele konu hastaneyse, alın bu malzemeyi ben evden getirdim, benim ameliyatta bunu kullanın diyemezsin malesef.
  • Corc  (02.10.20 10:54:38)
"hele konu hastaneyse, alın bu malzemeyi ben evden getirdim, benim ameliyatta bunu kullanın diyemezsin malesef."

@Corc Konu bu değil. 200 TL olsun (veya ben alıp getireyim) demiyorum. Gerçekten 10 katına mı ulaşıyor, evetse neden böyle oluyor diye anlamaya çalışıyorum.

"10 KAT". Bu yetmiyor mu sorgulamak için?
  • pantepember  (02.10.20 10:59:06)
10 dolarlik kozmetik 400 lira
50 dolarlik ayakkabi 1000 lira

akp kendisine oy vermeyen kesimden resmen yillarin intikamini aliyor.
  • baldur2  (02.10.20 10:59:41)
MEdikal malzeme ithalatında çalıstım.

MEdikalciler sevmeyeceği eşşeğin önüne ot koymazlar.

En ucuz malzemeyi ithal edip en fazla karla satarlar.

Parası olmayanı kapılarında ağlatırlar .
  • Techsavvy  (02.10.20 11:01:10)
türkiyedeki ithal her üründe durum böyle değil mi zaten?

  • hadsafhada  (02.10.20 11:03:08)
"değil" demişsiniz ama hangi ithal üründe durum böyle değil ki gerçekten?

gümrüğü, vergisi, dağıtımcısı, lojistiği, kârı...
böyle oluyor işte.
evet, muhtemelen az kâr koymamışlardır ama 25 dolarlık malzemeyi buraya getirmenin maliyeti de 250 lira olmaz.
çok fazla masraf giriyor araya.
  • blatta hiberna  (02.10.20 11:15:10)
İyi tarafına odaklanayım (kendimi zorlayıp):
Neyse ki hala bu durumu "her ithal mal böyle, normal" demeyen, buna alışmayı reddeden bireyleri var bu toplumun.

"Değil" dedim, evet. Öyle ise siz bir-iki örnek verin, fiyatı 10'a katlanmış olan. Ben bilmiyorum.

Konuya dair bildiğiniz bir şey varsa buyrun paylaşın. Mesela medikal sektöründesinizdir ve medikal ürünler giyim ürünlerine göre çok daha x gerektiriyordur, bu da fiyatı bu hale getiriyordur. Ama bu bilgiye sahip olmayıp sadece "her şey böyle" deyip kestirip atmak bu tartışmaya bir şey katmıyor.
  • pantepember  (02.10.20 11:40:18)
@sivrisinek
Pardon, faturada adımı görünce (karalı kısım) bana kesildiğini sandım. Evet, hasteneye kesilmiş. (Durumu değiştirmiyor yine de.)

  • pantepember  (02.10.20 11:42:39)
@pantepember
Kusura bakma, ama bu sessizlik koyunluktan değil de, ne halleri varsa görsünlerden biraz.
18 sene konuştuk da nooldu, hala bugün seçim olsa kime oy verirsinde adamlar önde.
Ben ses çıkartmak yerine ülkeden gidiyorum, o yüzden gerçekten de "ne bok yerlerse yesinler" var biraz.
Bu arada yanlış okumadıysam, ürün ameliyat/dikiş ipliği
Onu bile üretemeyip dışarıdan alıyoruz.
Bence fiyatından önce buna da ses çıkartmak lazım.
Bezdim yav :)
Hırsız diyorsun, "çalıyorsa benden çalıyor sıkıntı yok" diyo.

Para için değil de, ameliyatınız için geçmiş olsun bu arada yazmayı unutmuşum
  • summatinyourteeth  (02.10.20 13:28:36)
araya giren masrafların olması bunu "normal" kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor.
eskiden de vardı bu masraflar, vergiler ama yine de bu denli değildi.
normal olan, fiyatın bu hale gelmesi.
anormal olan, aradaki masrafların ve vergilerin aşırı şişirilmiş olması.

tek tek neyin örneğini istediğinizi anlayamadım.
daha geçen gün yurt dışında 7.20 dolar olan bir cilt bakım ürününe 300 küsur lira verdim.
kozmetikle uzaktan yakından alakası olan, parfüm falan alan herkes bu pahalılıktan haberdar zaten, daha neyin örneğini vereyim?
laptop, robot süpürge, mutfak robotu fiyatlarına bakın, hepsi aynı şekilde yüksek.
yani "her şey böyle" derken geçiştirmiyoruz.
gerçekten her şey böyle.
  • blatta hiberna  (02.10.20 13:59:15)
"her ithal mal böyle, normal" demeyen, buna alışmayı reddeden bireyler bizden farklı ne yapıyor peki tam olarak?

sizi rahatlatacaksa malzeme sektörünün değil ama o malzemeyi kullanan sektörün içindeyim ben de. fakat fiyatları benim ne düşündüğüm değil piyasa şartları, kur, vergiler, kar payı, komisyonlar, ihaleler vb değişkenler belirliyor. ancak sadece medikal malzeme ya da ilaçlarda değil bakkaldan marketten aldığınız ithal bisküvide bile aynı durum mevcut. fark 10 kat değildir de 5 kattır, orada da işe ürünün arzı ve talebi gibi faktörler giriyor çünkü devreye. açmak gerekirse ithal bisküviyi almasak da olur ama yerli muadili olmayan veya yetersiz kalan medikal malzeme ve ilacı mecburen alıyoruz ve bunları üretenlerin sayısı da üründen ürüne değişmekle birlikte genel olarak sınırlı. kozmetik, giyim, ayakkabı vb. farklı örnekleri de yukarıda vermişler zaten.
  • hadsafhada  (02.10.20 15:09:36 ~ 15:27:40)
Hastane o paradan almamıştır. Hem daha ucuza hem de daha düşük kurdan almıştır. Tahminen 20$'a falan dolar 5-6 iken almışlardır. Yani tl cinsinden bakarsan 1e 20 falan kâr var. Ama anormal bir durum değil. Böyle ne yazık ki.

  • the coon  (02.10.20 21:22:22)