Eve VPN yapmak

Evde 2-3 servis çalıştıran ufak bir sunucum var, dışarıdan buna (ve evdeki diğer şeylere) erişmek için VPN ayarlamak istiyorum.

Seçenek çok gibi, en pratiği nedir? Uğraşan var mıdır?

* Gerekirse statik IP alabilirim.
* AWS'te biraz kaynağım var, oradan dolanabilirim, mantıklı mı?
* "Paralı çözüm al hiç uğraşma." - Bizimkiler engellerse ortada kalmayayım?

Teşekkürler

fikir vermesi açısından:
www.youtube.com

  • Bruce  (30.09.20 23:31:04)
Tam olarak ne yapmak istediğiniz anlayamadım, üçüncü maddedeki "bizimkiler" kim, neyi engelliyorlar? orada kafam karıştı. Evdeki sunucunun üstüne statik ip + OpenVPN kursanız kim neyi engelleyebilir ki?

Yani dışarıdan eve ulaşmakta bir sorun yok. Ama dışarıdan eve, oradan da tekrar dışarıya ulaşmak için bir VPN kurmak istiyorsanız hiç umutlanmayın derim, çünkü upload hızlarımız çok düşük. Anonimlik de sağlamaz. Onun için ExpressVPN falan kullanmak daha iyi olur bence.
  • plutongezegendegilmi  (30.09.20 23:58:40)
aws olur, digitalocean olur, herhangi bir vps de olur.

ben digitalocean üzerinden bir süre vpn kullandım. oldukça iyiydi. openvpn kullanıyordum.

fakat benim anlamadığım evde kullandığınız sunucuyu dışardan alacağınız vps'e bağlayıp vpn ile mi bağlayacaksınız çözemedim.

bazı paralı çözümlerin türkiyede engellediği haberleri çıktı. hatta geçenlerde bir vpn servisi daha engellendi. ExpressVPN ve diğerleri bir sonraki kurbanlar olabilir.

VPN tavsiyesi isteyenlere her zaman önereceğim tek şey kendi VPS'niz üzerine bir kendi VPN'nizi kurmanız.
  • false pretension  (01.10.20 00:12:48 ~ 00:13:06)
@pluton: medya sunucu, kendimce bir şeyler yaptırıyorum docker falan.
"bizimkiler" dediğim devlet, VPN sağlayıcılar engelleniyor, paralı çözümler mantıklı olmayabilir diye düşündüm. statik ip + open vpn aklımdakilerden biri evet.

dışarıdan eve gelsem yeter.

@false: evet detaylı anlatamamışım, ben evdeki sunuya SSH yapabileyim web arayüzünü göreyim yeterli. bunun üstünden dolanıp tekrar internete çıkmak değil amacım.
  • celeron 300a  (01.10.20 00:23:50)
asus dsl n14u ve dinamik dns ile eve vpn yapabiliyordum eskiden. asusun güncel modemlerinde de bu özellik vardır herhalde.

  • inheritance  (01.10.20 10:22:03)
Ben geçen hafta denemek için Google Cloud üzerinde bir makinaya openvpn kurup bağlantı sağladım gayet iyiydi. Bir ücreti var ama Google 300$ kredi veriyor onu denedim, vpn için bu kredi uzun süre gider çok az bir maliyeti var.

  • burka  (01.10.20 11:02:27)