Paranız varsa güzel araba alır mısınız

Diyelim ki halihazırda evini var. maaşınız yeterli, birikim de yapabiliyorsunuz. Borcunuz harcınız yok. Kenarda zor günler için ayırdığınız bir miktar da var... bunların dışında araba için ayırabileceğiniz 300-400k paranız var. Bu paraya bir araba alır mısınız? Biliyorum 300-400k bile az oldu güzel sıfır bir araba almak için ama anladınız beni diye düşünüyorum. Kısaca paraya ihtiyaç yok, birikimle lüks araba alınır mı?

alırım, mercedes bmw gibi araçlara binen zorda kalmadığı sürece aşağısına binmiyormuş. araba da dolar gibi sürekli artıyor maaşallah . değer kaybı olmaz merak etme.

  • neymis  (29.09.20 23:10:10)
Almam. Tekne alırım.

  • stewie  (29.09.20 23:10:17)
almam

  • wilhelmwasmuss  (29.09.20 23:15:58)
olabildiğince güvenli olsun yeter. İşletmen varsa tabii ki alabilirsin

  • mcgrain  (29.09.20 23:16:07)
alnır tabiki ya.
hele de bu zamanda.

  • etna  (29.09.20 23:23:05)
arabaya 40 bin bile vermem, almam

  • paramolacak  (29.09.20 23:35:44)
direk alırım. tüm parayı arabaya yatırmaya da gerek yok b sınıf dolu bir araç alırdım ben olsam.

  • ayin yazari  (29.09.20 23:41:32)
Her ne kadar araba fiyatları saçmalamış olsada bahsettiğin pozisyonda sen bu arabayı sırf keyif için bile almalısın.gayet güzel olur,al gitsin.

  • duptıs  (29.09.20 23:48:54)
sırf araba almak için kenarda 300-400 olsa düşünmem bile, direkt alırım.

  • rose parks  (29.09.20 23:57:32)
Yani sormaya bile gerek yok. konforu vb bi kenara yeri geliyor 140-150 ya da daha fazlasi surat yapiyoruz ve o anda bir metal kafesin icindeyiz oyle dusun. Senin tum varligini, hayatini emanet ettigin bir kafes verdigin paraya deger emin ol. Bankada bos bos duracagina al gez hayat kisa :)

Volvo al :)
  • msb  (30.09.20 00:02:48)
Maaştan bağımsız olarak toplam birikimin maksiumum 1/3'ünü arabaya veririm.

  • alfred  (30.09.20 00:08:09)
araba almazsan ne yapacaksın? birikmiş paran da varmış, daha da biriksin dersen bunun sonu yok. kazandığımız para hayatımızı kolaylaştırmayacaksa ne anladım o paradan. hayatın kar amacı güden bir şirket değil, insanın lükslerini düşünüp onlara para harcaması keyif yatırımı olarak değerlendirilmeli bence.
ha, 300bine almazsın 200'e alırsın, orası sana kalmış ama benim o kadar param olsa 300 veririm.

  • Bruce  (30.09.20 00:11:34 ~ 00:34:19)
Almam, bildigin enayilik.

  • cooperr  (30.09.20 00:16:13)
2018’de aldığım güzel araba faizden, dövizden çok kazandırmış. Altından 30.000 TL daha düşük. E iki yıldır kullanıyorum o kadar da olsun.

Hiç düşünmeden al. Yapabileceğin en iyi yatırımlardan birisi olur.
  • zoghurt  (30.09.20 00:30:49)
alınır tabii ki.

  • blatta hiberna  (30.09.20 00:42:48)
Audi A4

  • silah taciri  (30.09.20 00:46:10)
cevrene bagli. isadamiysan seve seve alacaksin. ogretmen memur vs isen bosuna para odemis olursun. bunun vergisi var bakimi var.
araba da para kazandirmaz. parcasi vs bakimi pahali olmayan kendisi kaliteli bi araba almani oneririm.
atiyorum opel insignia
atiyorum skoda superb

mercedes bmw audi jaguar bunlari tavsiye etmem. bu arada iclerinde en iyisi de audi. tecrubeyle sabittir.
su an 320 ve xe var. kismet olursa xe'yi satip a6 320'yi satip a5 alacagiz. hicbiri audi tadi vermedi. eskiden de e250 vardi.
audi bi baska.
  • turbo sadık  (30.09.20 08:04:12)
günümüz ülkesinde hayatın ne getireceği belli olmadığından konumunuza, isteklerinize uygun alabileceğiniz en ucuz fiyatlı arabayı alın. Ben olsam o kadar parayı günümüzde arabaya yatırmam. Bir kez daha belirtiyorum konum ve isteklerinizi karşılayacak en uygun fiyatlı aracı alın derim. Gidip dacia da almayın ama 200-300 bandında 3-5 yıl sorunsuz binebileceğiniz ikinci el suv ya da ikinci el c-d segment bir araç alın derim.

  • kraldan cok kralci  (30.09.20 08:17:42)
Almam.

  • plutongezegendegilmi  (30.09.20 08:46:25)
w204 c180 al üstat.

  • since1907  (30.09.20 09:18:48)
Arabaya ihtiyacım varsa alırım tabii ki, neden almayayım. 300 bin dediğin leon parası şu anda, büyük bi rakam değil artık. Ama kullanmayacaksam almam, bakımı zartı zurtu dert oluyor.

  • roket adam  (30.09.20 09:46:35)
şimdi alınır da alınmaz da. ben hevesimi almak için alırım ancak çoluğum çocuğum varsa almam. bence şu süreçte bu fiyatlara herhangi bir araç almak mantıklı değil.

  • mikahakkinen  (30.09.20 10:08:28)
Borcum yok, araçların da devlet politikaları sayesinde aşırı ucuz satıldığı bir yerde yaşıyorum.

Birikimimi asla otomabile yatırmam. İhtiyacım yok, ilgi alanıma da girmiyor. Show maksatlı araba da almam.
  • buf-e kür  (30.09.20 12:18:18)
Bahsettigin sartlarda tabi ki alirim. Ayrica pahali arac sadece konfor getirmiyor, guvenligi de ust seviye oluyor.

  • Kittie  (30.09.20 12:20:04)
araba yatırım değildir. öyle diyen arkadaşları düzeltmiş olayım.

yatırım niyetine alacaksan alma, ama senin koşullarında olsam alırdım. parayı bi şekilde harcamak lazım dimi.
  • megacracker  (30.09.20 14:21:49 ~ 14:41:17)
Çok şükür kendime yetecek kadar param var. Orta segment bir arabam da var. Ama ihtiyacımdan yukarısını almam.

Güvenliğine bakarım elbette. Ama arabaya bir yatırım gözüyle bakmam. Bunun da bir sürü rasyoneli var. Araba durduğu yerde değerlenir diyenlere gülerim (satın alma endeksinden haberi yoktur diye düşünürüm) ama herkesin kendi tercihi elbette almak isteyene de dur demem.

Benim için parayı harcamak için arabadan daha güzel şeyler var:) Seyahat gibi.

Buyrun dünyanın en hakiki zenginlerinin arabaları. Jeff Bezos bile yıllarca Honda Accord kullanmış. Larry Page Toyota Prius kullanıyor.

www.businessinsider.com

*Arabaya neden yatırım gözüyle bakmam: Bir şeyin ederiyle fiyatı farklıdır. Fiyatı artabilir çünkü enflasyon diye bir şey var. Ama o arabanın güncel fiyatıyla satın alabileceklerin 3 aşağı 5 yukarı aynı. Mesela 2 sene önce ataşehir'de bir daire 3 clio ediyordu. Bugün Clio'nun fiyatı 2 sene öncekinin kaç katı. Ama yine 3 clio = Ataşehir'de aynı daire. Yani satın alma gücünüzde bir artış olmadıysa fiyatın değişmesi kar mıdır düşünmek lazım.

www.thebalance.com
  • anten  (30.09.20 21:07:31 ~ 21:30:58)