altın karat

14 ya da 18 ayar altın alırken
normal fiyatlarda almak açısında nasıl bir işçilik ve kar yüzdesi düşünmeliyiz

10 gram geliyorsa
4700 ediyor saf hali

9000den aşağıya satmıyorlar kolye ya da bilezikleri bu normal mi

malzemenin işçiliğine göre değişir. bilezik genelde gramdan alınıyor. misal burma bilezikte çok az zarar edersiniz. ama şekilli bir bilezikte işçilik payı çok olduğundan zarar edersiniz.

altında zarar etmeme kuralı külçe altına en benzeyen formda almaktır. o yüzden kesme altın, gram altın ya da külçe hiç zarar ettirmez. onun dışında çeyrek, yarım bile daha çok zarar ettirir. bilezik, kolye, künye vs gittikçe zararınız aldığınız malın narinliğine göre artar.
  • ozdek  (29.09.20 18:18:35)