covid tanıdığınız var mı?

varsa nasıl geçiriyorlar? benim tanıdıklarım birkaç kişi hepsi virüs varla yok arası geçirdi ya da geçiriyor. temas edip de bulaşmayan da çok var tanıdığım. bu testlerde bir sıkıntı mı var diye düşünüyorum

bir tane yakin tanidigimiz var, once koku kaybiyla baslamis sonra hafif ates olmus. o sekilde hissedip hastaneye gitmis ve test pozitif cikmis. ilaclarini verip eve yollamislar, evdekilerden izole bir sekilde 14 gun gecirdi. bugun ikinci testini olacakti , oyle yatak dosek bir durumu olmadigii soyledi.

  • exlibris  (28.09.20 20:15:51)
Testlerde sıkıntı oldugu muhakkak, tanidigim hic bir doktor test sonuclarina guvenmiyor, test sonucu negatif olup corona tedavisi goren cok ornek var.

Çevremde agir geciren de oldu, hafif geciren de, maalesef hayatini kaybeden de:(
  •   (28.09.20 20:17:05)
10-15 kişi var. hastaneye yattıklarını dahi duymadım. çok şükür atlattılar.

  • black holes in the sky  (28.09.20 20:20:09)
Hafif geçirmek konusunda niye şaşırdınız ki? Hastaların çok çok büyük çoğunluğu hasta olduklarin farkında bile değil. Hasta olduğu anlasilanlarin ise yine büyük kısmı ağır şekilde geçirmiyor.

Sizin de tanıdıklarınız bu çoğunluk içindeymiş. Benim tanıdıklarım da öyle. Kardeşim geçirdi mesela; aynı evde yaşadığı anne babama bulaştırmadi bile. Ama herkes böyle atlatacak diye bir sey yok. Çok uzaktan tanidigim yaşlı bir çift birer hafta arayla hayatını kaybetti mesela.
  • fraise  (28.09.20 20:24:25 ~ 20:25:22)
@fraise tam da bu sebeple şaşırıyorum. temas halinde aynı evde insanlar birbirine bulaşmıyor şuan karı koca arkadaşlarımdan koca virüslü karı virüssüz

  • kushkush  (28.09.20 20:27:59)
var.
evde geçiriyor ama nefes darlığı falan çekiyor.
hali çok ağır bir grip ya da faranjit geçiriyormuş gibi, kolu kalkmıyor.

ilaç kullanmaya başlar başlamaz ertesi gün fark etti.
ama iki gündür cevap vermiyor, son durumunu bilmiyorum.
rahatsız etmemek için aramadım ama yarın da haber alamazsam arayacağım.
  • blatta hiberna  (28.09.20 20:30:28)
var, 90 yasin uzerideydi. covid pozitifken kalp krizi gecirip oldu.

  • ehti  (28.09.20 20:33:31)
Kayıp var. Geçiren de 3-5 kişi var.

  • msb  (28.09.20 20:42:56)
akrabalarda eş dostta hastalanan yok ancak apartmandan bi komşumuzun annesi diğerinin de kocası öldü.

  • theseachange  (28.09.20 20:46:30)
3 kişi tanıyorum öldüler, diğerleri hastalığı evde atlatıyor...

  • Boris  (28.09.20 21:29:05)
1 kişi var, 40 yaşında. korona’nın en başında pozitif oldu, o dönemde eve göndermiyorlardı. Hastanede 2-3 hafta geçirdi. İyileşti ama ruhsal ve fiziksel sorunları var.

  • stewie  (28.09.20 21:52:12)
Arkadaşımın babası 60 yaş üzeri. İlk test negatif çıktı ancak akciğer tomografisinde pozitif olduğu anlaşıldı. 10 gün yoğum bakımdan sonra iyileşti.
İşyerinden arkadaşımın eşi 37 yaşında sigara ve kronik rahatsızlık yok. 4 gün içinde vefat etti.

  • suicides underground  (28.09.20 22:24:33)
Var, ben :)

Tat koku kaybı olmasa asla test yaptırmaya gitmezdim. Aniden tat koku gidince korktum gittim ve bingo pozitif çıktı :)

Yani öyle bişey ki ertesi gün işe filan gidecektim.

Ama bi gariplik olduğu kesin. Nereden bulaştığını asla bulamadım. İşe en son gittiğimde yakın bir şekilde maskesiz konuştuğum, yemek yediğim, çay içtiğim kimseye bulaşmadı.

Ben saçmada olsa bi teori ürettim. Ortalıkta farklı covid türleri var. Her tür her insana bulaşmıyor ve aynı belirtileri göstermiyor.

Mesela ilk versiyon; solunumda sıkıntı çıkarıyor ve atıyorum a grubu kan sahiplerine (tamamen attım başka bişey de olabilir) bulaşıyorken
İkinci versiyon tat ve koku kaybı gösteriyor ve yine atıyorum çekik gözlülere bulaşıyor.

Bu sadece varsayım tabi ama bi kıstas olduğunu düşünüyorum.
  • infernalcadre  (28.09.20 22:43:18)
3 kişi var. biri 38 diğer ikisi 50'lerinde. sadece 50'lerinde olan kadında ateş oldu biraz, onun dışındakiler belirtisiz atlattı.

  • roket adam  (29.09.20 00:30:20)
testlerin güvenirliği %30-40 civarlarında dedi dün bi sağlıkçı fox haberde.

  • spirit crusher  (29.09.20 00:41:15)