Yeni lastiklerin yol tutuşu kullandıkça iyileşir mi?

Merhaba,

Soru kısaca başlıkta.

Geçen ay 4 adet petlas 4 mevsim lastik aldım. Daha önce hiç frene bastığımda lastiklerin kaydığını ya da yokuşta patinaj çektiğimi hatırlamıyorum. Ama yeni lastikleri aldıktan sonra bu durumları yaşadım. Tahmini 700 km kadar yol yaptım. İnternette bazı kişiler 100km - 500km gibi kullanım sonrası tam performans alınacağını yazmış ama ben hâlâ memnun değilim. Sizin tecrübeleriniz nedir? Bunları bir şekilde elden çıkarıp başka markaya mı geçmeliyim? Eğer öyleyse marka önerinizi, hatta 4 mevsim kullanma gibi önerileriniz varsa bekliyorum.

Teşekkürler

lastik basıncı fazla olabilir mi?

  • sttc  (27.09.20 00:27:02)
@sttc olabilir, aldıktan sonra hiç kontrol etmedim galiba, yarın kontrol ederim.

  • namandigurai  (27.09.20 00:44:07)
arabamın hem kışlık hem yazlıklarını sıfır almıştım, hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım.

  • trajikomix  (27.09.20 00:52:42)
Lastik basınçları kapı iç çerçevesinde ya da yakıt depo kapağının içinde yazar. Oradaki basınçlara göre ayarlarsın. Etkisi olur mutlaka. Bu arada düşük basınç yol tutuşunu bir miktar artırır. Yani 36 psi ise lastikçiler genelde 34 falan basıyor yol tutuşu iyi olsun diye ama o durumda da lastik daha fazla aşınıyor.

Bir de maalesef şunu söyleyeyim; Petlas ve 4 mevsim seçenekleri çok iyi olmamış. Eski lastikler neydi?
  • himmet dayi  (27.09.20 00:55:55)
Almışsınuz artık yapacak bir şey yok ama 4 mevsim lastik almasaymışsınız keşke.

Sıkıntı 4 mevsim lastik.
  • ihanet kac kisilik  (27.09.20 08:19:05)
@himmet dayi eskiler bridgestone yazlık lastikti.

  • namandigurai  (27.09.20 08:52:36)
Moralini bozmak istemem ama lastikler dandik.

  • komando kani var bende  (27.09.20 08:55:26)
Ben de aynısını diyecektim ama insaflı davranayım dedim :D

Petlas :(
  • himmet dayi  (27.09.20 09:49:57)
100km içinde yüzeydeki koruma tabakası aşınır derler, öyle bişey yok. kısaca hayır iyileşmez. dunlop marka lastiklerle lastikçiden çıktıktan 100 metre sonra denemek için fren yaptım ve gayet iyi tutuyordu.

  • orpheus  (27.09.20 10:55:16)
bende yeni lastik taktırdığımda aynı sorunla karşılaştım. noluo falan dedim aklıma lastikçinin basınçlara bakmadığı gelmedi çünkü ben şöle ustayım böyle yıllarım gecti vs sallamıştı. bi ölçtüm 32 32 olacakken 38 36 falandı. normale indirince duzeldi.

  • cptxxx  (27.09.20 10:56:05)