Appen ödemeleri aldığımızda vergi ödüyor muyuz?

Avustralyalı transkripsiyon şirketi Appen'ın freelance çeviri işleri için başvurdum ancak ondan gelen para için ileride gelir vergisi önüme çıkar mı adsense gibi? Zaten ayda taş çatlasa 400-500 dolar kazanabilirim adsense yahut airbnb gibi yüzde 38 de gelir vergisi ödersem çektiğim zahmete değmiyor olacak. Bileniniz varsa cevaplarsa sevinirim. İyi günler.

Yasal olarak her kazanc uzerinden devlete gelir vergisi verilir.

Gelir vergisi, kazanilan paraya gore degisen bir sey. Buyuk sirketlerin vergi oraniyla sizinkisi bir olmayacaktir. Kendi isinizi yaparken avantaj, tum is masraflarinizi kaydedip vergiden dusmeniz olacaktir. Bir muhasebeciyle konusmaniz en iyisi.

Tabi Turkiye'de vergilerin sacma seviyelerde olmasi gibi bir problem var, o yuzden de ozellikle kendi isini yapanlar, bir cok yazilimci vs yurtdisina gidiyor.
  • fortisvita  (25.09.20 20:45:13)
Bu ödeme alacağınız kanala bağlı. Yanılmıyorsam Appen çoğunlukla Payoneer ile ödeme yapıyor. Paypal ile ödediği projeler de olabiliyor. Payoneer üzerinden alırsanız eğer bankanıza düzenli aralıklarla fazla miktarlar çekmeniz durumunda radarlara takılıp vergiye tabi tutulabilirsiniz. Bundan kaçınmak için bir adet Payoneer kart sipariş ediyorsunuz ve TEB ATM'lerinden kartla cüzi bir miktar karşılığında paranızı dolar olarak çekiyorsunuz. Bu şekilde radarlara yakalanmıyorsunuz. Bu arada kartın yıllık 30 dolares ücreti var.

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (25.09.20 21:04:15)