Hangisini yapmak daha mantıklı?

Samsung marka bir laptop'ım var. 2012'den beri beni götürüyor, sağolsun. çoğunlukla prize takılı kullanırım, pili de yanlış hatırlamıyorsam 40-45 dk gidiyordu sanırım fişe takılı olmadan.

geçen gün çok acayip bir şey oldu. şarj kablosu yerinden çıkmıştı, ben de pili bitmesine dek öyle kullandım. sonra takar, şarj olur diye düşündüm. ama taktığımda şarj olmadı. 1 günde pili bitti resmen. şimdi şarj olmadan elektriğe bağlı olarak kullanıyorum. pili çıkarsam da/çıkarmasam da kablo vasıtasıyla çalışıyor.

-ben bunu düzeltmek için tamire mi götüreyim, sıkıntı: belki tamir olmayacak bir şey için para bayılacağım ve bilgisayardan kaç gün ayrı kalacağım belli olmayacak.

-yoksa internetten bilgisayara uyumlu pil mi satın alayım, sıkıntı: belki pil değişimiyle hallolmayacak bir sorunu var ve elimde ürün kalabilir. boşuna para harcayabilirim.

bilgisi olanlara sormak istedim.

Yeni batarya alın düzelir. Retro marka aldım geçen sene samsung r580 serisi laptop için. Ben 3 yılda bir değiştirmek zorunda kalıyordum. Sanırım kullanım tarzıyla ilgili.

  • the coon  (24.09.20 03:39:45)
Batarya değişimiyle hallolmayacak bir sorun olamaz batarya hiç dolmuyor diyorsunuz. Bu durumda ya kabloda (ki bilgisayar açıldığına göre değil) ya da bataryadadır sorun. Muhtemelen yıllar içinde bozuldu fark etmediniz. Değiştirin sıkıntı çözülür.

  • eatpraylaw  (24.09.20 05:13:20)
pile ihtiyacınız varsa yeni pil alın. muhtemelen 8 senede pil cortlamış ilginç şekilde farketmemişsiniz.

kabloda sıkıntı olsa pili çıkarttığınızda bilgisayar açılmaz. o yüzden kablo sorun değil o belli.

muadil pil alın. n11'de bakın.
  • ozdek  (24.09.20 11:22:11)