Elektronik öğrencisileri ya da hobi olarak uğraşanlar

Merhaba havya severler.

Şöyle bir şeye ihtiyacım var, hani dokinmatik kalemler var ya, onunla bir yere dokununca saniye ve salise sayan bir sayaç çalışmaya başlayacak ve bir düğmeye basınca sayaç duracak. Yani kalemi dokundurmam ile düğmeye basmam arasında geçen süreyi olcecek.
Yardımcı olabilecek olan var mıdır acaba.
Endüstriyel tasarım değil de, hobi seviyesinde bir ücret belirtirseniz karşılamaya çalışırım.
Teşekkürler.

Abi bu saatte tam bakamadım ama şurayı bir kontrol et.

pcbsmoke.wordpress.com

yarınada bizim yeni bir eleman var,tesadüf bugün havyayla çalışırken yanından geçtim,kendi ekipmanını getirmiş,enteresan alet edavat toplamış bayıldım ama hiç vaktim yoktu konuşamadım.yarın onunla bir konuşurum.ben düşündüğüne benzer diy kit gördüğümü hatırlıyorum,
  • duptıs  (22.09.20 02:40:36)
Çok teşekkür ederim.

  • kisa  (22.09.20 04:05:33)
Yukarıdaki proje ne alaka...

Nasıl bir kalem kullanacaksın ? Rezistif kalemler baya bildiğimiz mürekkebi bitmiş tükenmez kalem gibiler, kalemin özelliği yoktur. Dokunmayı ekran algılar (daha doğrusu rezistif panel)

Kapasitif ekran (günümüzdeki telefon ekranları) için olan kalemlerin ucunda ise "iletken" plastik olur. Gene dokunmatiği ekran algılar.

Projen aslında görece basit ama hobici için azıcık teferruatlı. Gereken parçalar

1) Dokunmatik buton modülü

www.gittigidiyor.com

2) Buton

www.direnc.net

3) Arduino Uno

www.direnc.net

4) Seven Segment Modülü

www.robotistan.com

veya

www.hepsiburada.com

gerisi de programlama yeteneğine kalıyor.
  • kimlanbu  (22.09.20 09:01:04 ~ 09:01:33)
@kimlanbu,
Tesekkurker.evet doğru, kalem değil ekran algılıyor ancak bir şekilde kapasitif ekrana etki edebilecek ama bildiğimiz tükenmez kalem mekanizmasına sahip bir şey olmalı ki dokunduğunda ya da bastırdığımda diyeyim, bunu anlayabileyim.
En azından içerisine böyle bir mekanizma koyabilecegim bir çözüm lazım.
Belki tecrübesi olan ya da bir fikir verebilecek birisi çıkar.
  • kisa  (22.09.20 10:30:19)
resistif basınç sensörleri var, herhangi bir mcu ile okuyabilirsin. projeni sağlıklı anlatmadığın için başka öneride bulunamıyorum.

  • orpheus  (22.09.20 12:01:14)