Backend nasıl oluyor (yazılım)

Soyle izah edeyim simdi bir sey yaparken ekranda bir seyler gorunce tamam bu işe yarıyor diyebiliyorum görsel olunca. Ama backend kısmını anlayamadım. Yani backend dedigimiz olay yine ayni projenin icinde farkli bir .xyz dosya açıp ona yazmak mı bu yazdiklarimiz nasil etki ediyor neyi kontrol ediyor anlamakta zorlaniyorum. Mesela html css ile web siteyi gorebiliyorum backendini nasil yaziyoruz. Ya da flutterda işte hemen widgetlara ekranda bir seyler gorunuyordu backend icin ne kullanip ne yapiyorsunuz ayıkamadim ben

Kabaca,
Örneğin Web sayfasınin kodlarına bakınca gördüğünüz şey aslında backend tarafından oluşturulmuş bir sayfadır.
Ya da login E basınca arkada kullanicinsifre kontrolü yapılması.
  • kisa  (19.09.20 15:05:50)
back end = front end`te gormedigin her sey.
ac, back end ve front end developer ilanlarina bak daha kolay olacak anlamak.

back end developer, db bilecek, php, java phyton ,net vs bilecek
front end developer html css javascript , angularjs tipi frontend ogelere yogunlasacak.
full stack diye cikilan ilanlar, geyik, ikisinin toplami

back end, engine gibi, front end dis dunyaya gosterilen yuzu.
  • camussar  (19.09.20 15:41:40)
Sanirim anlatamadim. Yani nereye yazıyorsunuz. Dosyanın içine mi atılıyor. Ne işe yaradığından bahsetmiyorum. Sadece nasıl oluşuyor. Yazdim .net ile ön yüzü html css vs yaptik bu .netli dosyayi napiyorum.ya da yazdim flutterla backend yazdim nodejs ile nasi birlesiyorlar

  • optimistbakunin  (19.09.20 19:22:58)
@optimistbakunin bir satır kodla birleştiriliyor hepsi.

  • eşki sözlük yazarı  (19.09.20 20:12:44)
Import yazip ekleyerek mi

  • optimistbakunin  (20.09.20 01:13:32)