[]

Paranın reel/nominal değeri hakkında anlamadığım nokta

Mesela 5 bin liralık ödeme yapacağız.
Diyorum ki bunu peşin fiyatına 10 takside bölerek ödersek paranın reel değerini düşünürsek daha avantajlı oluruz.

Karşımdaki kişi diyor ki fark etmez zaten benim cebimden çıkan para aynı, maaşım da değişmiyor, ben cebimden çıkan paraya bakarım diyor.

Bu tür konularda özellikle sayılarla ilgili olunca beynim donuyor. Açıklama yapamadım. Yanılıyor olabilir miyim? Nasıl bir açıklama yapabilirim?

 
demek istediğinizi anladım ülkemizde sağ olsun enflasyon nedeni ile şuan ki 500 tl ile 10 ay sonra ki 500 tl aynı değil. ancak gelirimiz aynı olduğu sürece değer açısından ne kaybederiz bilemedim. taksit ile alınca geri kalan parayı yatırım ile değerlendiririm diyorsanız o ayrı tabi.


  • fezagezgini_4  (17.09.20 22:11:06) 
Uzun vadede tlnin degeri her zaman duser, dusmustur, dusecektir burasi Turkiye. Tr'de Enflasyon her zaman maas artisindan da yuksektir. K.bakma kardesin hep 50 liralik benzin aliyorum diyen, dolarla euro ile ne isimiz var diyen tayfadan sanirim, iflah olmaz o.


  • neverletyougodown  (17.09.20 22:16:37) 
5000 tl'yi bugün ödersen o para gider.
10 taksit yaparsan 500tl'yi bugün ödersin, 4500tl'den 1 aylık faiz alırsın, sonraki ay 4000tl'den 1 aylık faiz alırsın...
9. ayın sonunda 500tl'den 1 ay faiz alırsın ve son ödemeyi yaparsın.
10 ay boyunca aldığın faizler sana kalır.
  • archmage mahmut  (17.09.20 22:22:02) 
Peşin vereceğine o paranın tamamiyle dolar yahut euro alsın. Taksidi gelince ihtiyacı kadar bozdurup ödesin her ay. Hala anlamıyorsa bırak a haberde kola döküp, gavur parası yakma eylemlerine katilsin çevre yapsın


  • speedy  (17.09.20 22:37:42) 
Sizin söylediğiniz doğru.

Araştırmak isterseniz eğer kavramların adı : Net Present Value ve Annuity.
  • talasas  (17.09.20 23:32:50) 
reel demek o paranın para olmaktan çıkıp mala dönüşmesi demek. şimdiki 500 tl ile döviz vs. bile değil en sevdiği maldan ne kadar aldığını, 10 ay sonra ne kadar almayı beklediğini sor. konuyu da fiyatlar genel seviyesi ile açıkla.


  • passion rules the game  (18.09.20 06:25:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.