Alış Pozisyonundan Swap Kar/Zararı Nedir

selamlar,

foreks işlemlerini merak ettiğim için yaklaşık 1 ay önce bir hesap açmıştım. hesabıma tanımlanan para ile o zamanın kuruyla hem dolar hem euro almıştım. şimdi bi girip bakayım dedim dolar euro arttı acaba hesap uçtu mu diye.

dolar ve euro dan 11 bin tl üzerinde kar gözüküyor ama hesap bakiyesi açılış değerinin altında. inceleyince Alış Pozisyonundan Swap Kar/Zararı -320 gibi birçok değer gördüm ve merak ettim size sormak istedim.

bu kalemdeki zararlar o kadar çokki kur artışından gelen 11bin tl karı geçmiş.

Not: hesap demo hesabı herhangi bir kar veya zararım yok.

anladım çok teşekkür ederim. o zaman hiç manası yok bu piyasada döviz almanın zira 7.30 dan 7.55 e çıkmasına rağmen ortada kar yok.

  • karaden  (17.09.20 20:44:29)
swap: iki farklı döviz kurunun birbirine olan borçlarının faizi

spot piyasadan tl satıp dolar alınca nasıl ki tl faizinden mahrum oluyorsun. forexte de benzer şekilde.
sen tl satıp dolar alınca, tl borçlanıp dolar almış oluyorsun. tl faizi dolar faizinden yüksek oldugu için her gece swap ödüyorsun.
  • dafuq  (17.09.20 20:49:02)
swap maliyeti para biriminin gücüne göre değişiklik gösterir. örneğin tl güçsüz bir para birimi olduğu için alış işleminde swap yüksek olur. ama eurusd paritesinde para birimleri güçlü olduğu, öyle tl gibi dalgalanma ihtimali az olduğu için swap karı ya da zararı azdır. o yüzden genelde forex piyasasında güçlü para birimlerine işlem yapılır. egzotik kurlara işlem yaparken genelde gün içerisinde işlem kapatılır.

  • silver apple  (17.09.20 21:42:27)
@KARADEN; forex alıp üstüne yatayım tarzı işler için kullanılmıyor. Alıp 1-2 saat sonra satayım mantığında olan birşey. Uzun vadeciysen kullanmayacaksın.

  • boray eris  (17.09.20 22:02:54)