Bu ürünü alırsam gümrük vergisi ödemem gerekmez değil mi?

Kitap ve türevlerinin 150 euro kadar muafiyeti var. Bu ürün basılı kağıt ve kutusunda bir sorun olur mu?

www.etsy.com

Bunun kitap turevi olarak kabul edilecegini hic sanmiyorum bence mis gibi odetirler

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (14.09.20 17:05:51)
gtip kodunu bulmak lazım, oradan karşılaştırabilirsiniz kitapla aynı kabul edilip edilmediğini.

  • rahip janick  (14.09.20 17:09:10)
İçinden rehber kitapçığı ve kağıtlar çıkıyor. Elektronik ürün muamelesi mi çekilir yani?

  • faraton  (14.09.20 17:11:01)
satıcıya ürünün "hs code"unu iletip iletemeyeceğini sorabilirsiniz. eğer verirse kitapla kıyaslarsınız. bu şekilde sizin bulmanız biraz zor olur. hatta hs code'u verirse iletin bana gümrükçüme sorayım.

  • rahip janick  (14.09.20 17:25:55)
@rahip janick

Çok teşekkürler, harika olur! Satıcıya sorcam, inşallah söyler.
  • faraton  (14.09.20 17:29:09)
Proletarier+1

  • Unde bach canim  (14.09.20 19:33:24)
mevzuat.net der ki tarot dahil oyun kartlarının ithalatından ilave gümrük vergisi alınacak. sen yine de teyit için gtip (hs code) sor. 950440 ile başlıyorsa (ki baktığım kadarıyla uygun gtip o) gümrük vergisi var.
edit: kitap gtip'i 4901 ile başlıyor.

  • pati  (14.09.20 19:47:33 ~ 20:43:07)
Peki ne kadar gümrük vergisi yer?

  • faraton  (15.09.20 07:36:35)
şimdi gümrükçümle görüştüm. pati'nin dediği gibi 950440'a (oyun kartları) girer muhtemelen bu. Eğer öyle olursa;

Mal bedeli üzerinden;

%25 İlave Gümrük Vergisi,
%2,7 Gümrük Vergisi,
%20 ÖTV
%18 KDV

hesabı da yanlış yapmadıysam devlete 340 lira falan ödüyorsun sanırım.
  • rahip janick  (15.09.20 09:59:48)
@rahip janick

Detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim! Anlaşılan devlet bize baya bir ödeme çıkartıyor ki nerdeyse ürün fiyatı kadar. Satıcıyla görüştüm attığı mailde virüsten dolayı gönderim yapamıyormuş.
Yolladığı cevap şu:
Hi again,
I'm sorry. I just confirmed from the transportation company that the transportation channel to Turkey has been closed due to the impact of virus 19. We can't deliver the package to your country. I'm really sorry.
I hope to conclude this transaction with you in the future.
All my best wishes,
The Wheel Of Fortune Tarot
  • faraton  (16.09.20 10:15:41)
@faraton :) isabet olmuş. bir şeyin bedeli kadar daha devlete para vermek insanın hevesini kaçırıyor.

  • rahip janick  (16.09.20 10:20:35)