E-Fatura Hakkında Bir Soru

Merhaba,

Söyle bir durum söz konusu:

- KDV hariç 5.000TL üzeri olan bir fatura kesmem gerekli
- Kağıt fatura kestim, ama karşı taraf e-arşiv kesmeniz gerekli, ceza yersiniz dedi
- Portal'dan e-arşiv keseyim dedim, bu sefer de karşı taraf e-fatura mükellefidir, e-arşiv kesilemez , e-fatura kesmelisiniz diye uyarı aldım
- İnternette okuduklarım da bu şekilde, e-fatura mükellefefine (tutar 5.000 tl üzeri ise) e-arşiv kesemezsiniz diyor
- Mali mühür aldım, e-fatura başvurusu yaptım ama bu sefer de mali müşavirim öyle olmaz diyor. E-deftere geçersin o da büyük sıkıntı falan dedi.

Mali müşavirler veya muhasebeciler yorum yaparsa memnun olurum. Aslında geçmişken e-defter de olsun, noter, defter, damga ücreti falan da yokmuş.

Ne yapayım? Benim SMMM'ye pres yapayım mı? Şirket öyle büyük değil, aylık 5-10bin'lik tek faturalar kesiyorum sadece. Yoksa dediği doğru mu?

Teşekkürler.

edeftere geçemene gerek yok efatura için, muhasebeci başından savmış.

  • retiredcolonel  (13.09.20 14:08:43)
Peki e-defter'e geçmek sıkıntı mı gerçekten?

  • malheiros  (13.09.20 14:12:14)
Siz karşı tarafın e-fatura istemesinden önce mi başvuru yaptınız yoksa istedikten sonra mı,Eğer iki tarafta e-fatura ise e-arşiv kesemezsiniz

E-fatura mükellefi değilseniz karşı taraf e-fatura bile olsa e-arşiv kesebilirdiniz veya 2 farklı güne bölerek kağıt fatura kesebilirdiniz

Birde e-fatura olsanızda e-deftere geçme zorunlulugunuz yok
  • Tihulu  (13.09.20 14:42:40 ~ 14:48:05)
E-defterde mesela eylül ayı sonunda haziran ayı beratını maliyenin sistemine yüklüyorsunuz ve bir daha hazirana işlem yapamıyorsunuz.Normal zamanda smmm 2021 nisana kadar deftere kayıt girebilecekken,e-defter oldugunuzda sadece 3 ay geriye gidebilir.

  • Tihulu  (13.09.20 14:54:42 ~ 14:55:04)
- 2 farklı güne bölmek istemiyorum, çünkü sözleşmemiz var ve ona uygun olmasını istiyor karşı taraf (ben de öyle olsun istiyorum).
- "E-fatura mükellefi değilseniz karşı taraf e-fatura bile olsa e-arşiv kesebilirdiniz" bunun için de sistem (e-arşiv portal) hata verdi, "mükellef e-fatura mükellefidir, e-arşiv kesilemez" diye. faturayı oluştur'a basınca bu çıkıyordu.

  • malheiros  (13.09.20 15:04:14)
"mükellef e-fatura mükellefidir, e-arşiv kesilemez" Bu hatada bahsedilen mükellef karşı taraf değilde sizsiniz sanırım.E-fatura mükellefi olmadığınıza emin misiniz

  • Tihulu  (13.09.20 15:12:46)
e-arşiv kesmeye çalışırken değilim, yeni oldum ve o hatayı verdiği için baktım benim de e-fatura kesmem gerekiyor, gittim mali mühür aldım, e-fatura açtırdım falan...

  • malheiros  (13.09.20 15:55:30)
Madem mali mühür alıp e-fatura açtırmışsınız bu saatten sonra karşı taraf e-fatura ise e-fatura keseceksiniz,değilse e-arşiv fatura keseceksiniz,bundan sonra kağıt fatura kesemezsiniz

  • Tihulu  (13.09.20 15:59:39 ~ 16:00:23)
Efatura mukellefi değiliz. 5.000 TL ve üstü faturaları -diğer firma efatura mükellefi olsa bile- earşivden kesiyoruz. Herhangi bir hata almıyoruz.

  • nhtzmc  (13.09.20 21:39:45)