Hangi maskeyi almalıyız ?

“Beni” koruyacak kaliteli bir maske arıyorum. Bir sürü marka var iyisi kötüsü var hangisini almalıyız ?

  • Unde bach canim  (12.09.20 20:38:03)
3m n95 alırsan şu anda doktorların kullandığı maskelerin birebir aynısını almış olursun.
ventilli olanları dışarı hava veriyor, sana bulaşma olasılığı düşük ama karşındakine baya hava vermiş oluyorsun.
ventilsiz olanları çift yönlü filtreliyor ama nefes alması daha zor.
  • roket adam  (12.09.20 20:42:42)
Evony marka maskeleri oneririm.

  • vampir akrep  (12.09.20 21:44:48)
N95 + cerrahi ( weltbrown filtreli ) + siperlik veya yanları full kapalı gözlük

  • photo85  (13.09.20 01:13:25)
boyle antiviraldir, yikanabilirdir vs. o maskelerin hepsini gececeksin SENI koruyan bir maske istiyorsan. Seni koruyacak hic bir maske yikanabilir degildir. pandemiyi yavaslatacak maskelerdir onlar. yani baskalarini senden korur nispeten.

bu konuda cok az secenegin var o yuzden isin kolay.

ORIJINAL olmak kaydi ile N95 ve ustu veya FFP2 ve ustu (FFP3 de olur, FFP1 olmaz) bir maske kullanabilirsin. bu maskeler KESINLIKLE yikanmaz (isini yapmasini saglayan statik ozelligi bozulur) ve kullanimlari toplamda bir kac saatle sinirlidir, sonra atman gerekir.

daha kalici bir cozum ariyorsan ve insanlarin sana bakmasinin verecegi rahatsizligi sagliginin yaninda solda sifir kaliyorsa alman gereken: 3M 6000 serisi veya 7000 serisi bir respirator (7502 oneririm, ara arastir 250 liradan fazla verme) ve buna kartus olarak bir cift 3M 6035 filtre aliyorsun. Sana ilk maliyeti 450 500 lira arasi toplamda ama bu setupi pandeminin sonuna kadar guvenle kullanabilirsin. hastanede yuzune kovidli hastalar hapsuran doktorlar boyle bir setup kullaniyorlar.

Bir de gozun etrafini tam kapatan bir gozluge ihtiyacin var. 50-100 lira arasina bulabilirsin.

asinin onaylanip biraz yayginlasmasina kadar kullanacaksin sonucta, bir kac ay daha yani.

bunun yaninda el yikama, disaridan gelenleri dezenfekte etme vs. ile tam koruma saglamis olursun desek yalan olmaz. kendi keyfine gore onlemleri azaltabilirsin tabii.

cogu kisi bu kadar onlem yerine eninde sonunda kapicam olsun bitsin modunda artik, ama hastaligin uzun vade organlara biraktigi zarar, omrunden ne kadar caldigi henuz bilinmiyor. asilara da cok kalmadi, bir kac ay daha dayanayim dersen yapman gereken budur.

ozetle FFP2 ve ustu bir (bir sure) kullan at maske, veya 3M 7502 maske ve bir cift 3M 6035 filtre (6038 de olur ama gereksiz, maskenin yaninda geliyorsa kullanabilirsin) ve gozlerinin etrafini kapatacak bir gozluk.
  • robokot  (13.09.20 03:07:52 ~ 03:09:51)