Çatal bıçak takımında paslanma

Nehir'den sağlam bir fiyata çatal bıçak takımı aldım. 3 haftada daha 2 kere yıkanan bıçaklar nokta nokta paslandı. Çatalların ara kısımlarında da paslanma başladı. Ya şimdi üstünde 18/10 yazıyor, cr-ni yazıyor, sitesinde paslanmaz çelik diyor vs. Bu paslanma olayı öyle yaygın bir şey mi yoksa "rezalet" mi? Bıçakları bariz paslanma nedeniyle bildirdim, fabrikaya yollamak üzere yollamamı istediler. Muhtemelen kaplama yapıp geri yollarlar. Bu paslanma olayı kaçınılmaz mıdır? Öyle limonlu suyla falan internetteki yöntemlerle sürekli pas sökmek mi gerekir? Aryıldız, Hisar gibi markalarda çok fazla paslanma şikayeti var diye Nehir aldım, o da paslandı. Pazardan alınan eski çatal bıçak ise sapasağlamdı. Şimdi ben bunu fabrikaya yollayacağım da komple iade mi talep etmeliyim, yoksa bıçakları fabrikada incelemelerini mi beklemeliyim. Neyini inceleyeceklerse artık...

paslanmaz çelik paslanır.

nasıl yıkıyorsunuz ? yüzeyinde eğer çizikler oluşturak şekilde kullanıyorsanız paslanmanın önüne geçemezsiniz.
  • paudi  (10.09.20 15:56:28)
kaçınılmaz falan değildir. 2013 yılında, Ankara'da sıhhiye pazarı'ndan tane 3 tl'ye çatal/bıçak aldım. 18/10 paslanmaz çelik. 7 yıldır üzerlerinde asla pas vs. olmadı. bulaşık makinasında vs.her türlü de yıkadım.

ancak keskin paslanmaz çelik malzemeler paslanabilir, onlarda bu durum doğal.
  • giovanne  (10.09.20 16:02:24)
Bulaşık makinesi. Bulaşık makinesi de Siemens 2019 model. Sular yumuşak, kireç yok. Buna rağmen tuz da kullanıyorum. Deterjan da Fairy jel tablet. Yani çizilme ihtimali en düşük olacak kombinasyon.

  • prole  (10.09.20 16:08:50)
Valla ikeadan aldigim en ucuz catal bicaklarda boyle azzzicik pasimsi seyler gordum bir iki defa elle silince gecti bi daha da olmadi. Annemin evlenirken aldigi catal kasiklar hala evde en ufak bir paslanma yok. Bence bozuk urun

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (10.09.20 16:16:58)
paslanmaz çelikse isterseniz bulaşık teliyle ırzına geçin yine paslanmaz. öyle çizilmeyle olacak şey değil o.

  • bohr atom modeli  (10.09.20 16:23:25)
Paslanmaz çelik paslanabilir. Hatta bıçakları paslanmayan görmedim. Jumboyu sıkıştırmıştım. Onlar bile bıçaklarda olabilir dediler.

Wmf ve zwilling ürünlerinde bile uzun ömür için bıçakları elde yıkamak tavsiye ediliyordu.

Ama çatal olayı can sıkıcı. Çatalı paslanan duymadıydım.
  • baal  (10.09.20 17:10:58)
evde 40 senelik çatal kaşık var, 1 senelik de var ama hiçbiri paslanmiyor bence siz Bi garantiye gönderin.

  • m orak  (10.09.20 17:22:27)