İnternetten alışveriş iade konusu

İnternetten alışveriş yaptım, kargo ücretiyle birlikte bedeli ödedim.
İade ederken firma bana kargo bedelinin bana ait olduğunu, internet sitesine SSS bölümüne bunu yazdığını söyledi. Bildiğim kadarıyla alıcı kargo ücreti ödediyse satıcı kargo ücretiyle birlikte parayı iade eder. Yani şimdiye kadar tüm online alışverişlerimde böyle oldu.
Bunu yapmaya hakları var mı tüketici hakları ne diyor?

  • fezagezgini_4  (08.09.20 22:34:20)
Ben bunu sormuyorum. Alırken kargo ücreti ödedim onu iade etmezler. İade ederken de kargo ücretini benim ödememi istiyorlar. Buna hakları var mı?

  • yetkili birine benzeyen abi  (08.09.20 22:41:49)
Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde şöyle bir hüküm buldum:

MADDE 12 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) Satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicinin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.
  • wish i could find a way to disappear  (08.09.20 22:52:39)