Motorsiklet 101

Hiç motorsiklet sürmemiş biri hangi motoru almalı sizce?

Durumumuz düzelsin ikinci araba alalım dedik ama araba fiyatları uçtu gitti. Eşim de tutturdu motor alalım bana diye. O da ben de sıfır Bilgi sahibiyiz motor konusunda. Ben 50 cc alalım diyorum, o 125 CC falan istiyor :) honda super cup veya msx falan istiyor :) napak?

Motorun uzmanları gelir ama naçizane: motor ehliyeti varsa 125'ten başlamak makul, 50ccler 125liklerden daha güvenli değil.

  • lcha  (08.09.20 09:23:25)
Motor ehliyeti yok hocam. Hiçbir şey yok. Tam olarak sıfır. Yeni ve hızlı girdi gündemimize bu konu.

  • Fusha  (08.09.20 09:26:08)
Once ehliyet alin. Gidip egitim alin. Egitim sart.

50 cc alayim yola koyulayim derseniz hem de iki kisi, ya dusersiniz yada size carparlar. yolda kalmaniz daha buyuk ihtimal tabi.

madem aile soz konusu min honda pcx 155 lik oneririm. maks 20 bine bulursunuz. ehliyet kask ekipman size toplam 25 bine gelir bu durum. surec olarak da 2 ayinizi verirsiniz.

hayirlisi olsun.
  • baldan kaymak  (08.09.20 09:32:14)
Hocam genellikle tek kişi bineriz. Araba var, ben arabayla 60 km yol gidiyorum işe gitmek için. Eşim de vasıtasız kalıyor ben işteyken, markete vs gidemiyor. O bu aralar haftada iki gün ise gidiyor, küçük bir ilçede yaşadığımız için toplu taşıma da iyi değil

  • Fusha  (08.09.20 09:40:59)
Amaç markete gitmekse msx mantıklı değil, ekstra çanta taktırmak lazım ve her şeyi de topcase'de taşıyamıyorsunuz. Scooter daha mantıklı olabilir bu durumda, ama yok her yere giderim, arada köprüden geçerim azıcık da zevk alayım derseniz msx kullanan biri olarak söyleyebilirim ki daha eğlenceli bir motor bulmak zor. Bu arada istanbul'da olduğunuzu varsaydım tabi.

Ama önce eğitim, 50 cc'lik de olsa 125 cc'lik olsa alacağınız motor, hayatta kalmak için önce eğitim alın lütfen. Zaten sonra farkındalık gelecek ve ekipmansız adım bile atmayacaksınız.

Kazasız sürüşler.

edit: bir de lütfen, 'motosiklet' o :)
  • amelie poulain  (08.09.20 09:45:12 ~ 09:46:08)
Sizin entryleri okudum hocam :) hatta mesaj atacaktım size :) ben hondanin super cup modelini beğendim baya. Kullanım alanımıza da daha çok uyar. 2-3 km market alışverişi için yol var. 20 km de ise gidecek eşim. Servis var ama arada bir servis iptal oluyor o zaman başka bir arkadaşı araba ile alıyor eşimi. Işte bu durumlardan biktigi için motor almakta acele ediyor eşim. Keşke İstanbul'da olsak :) doğma büyüme oraliyim ama şu an 1000 km uzaktayiz.

Not: motorsiklet yazdığım da iyi olmuş. Konu Hk cehaletimi daha net göstermiş :)
  • Fusha  (08.09.20 09:58:44)
aa super cup çok tatlı motor, istanbul'da değilseniz avantajlarını kullanın bence :)

ama lütfen eğitim ve ekipmanı unutmayın. Sevgiler.
  • amelie poulain  (08.09.20 10:21:35)
Bir haftasonu İstanbula hekinm Honda nin eğitimleri var. Gerçekten çok faydasını göreceğinize eminim. Önce bunu bir yapın derim.

  • kisa  (08.09.20 10:35:07)
Honda/yamaha vs. Bu arada. İlla Honda diye düşünmeyin

  • kisa  (08.09.20 10:35:28)
50’lik almayın.

1-Ehliyet
2-Özel eğitim (doğru motorunuzu burda bulacaksınız)
3-Ekipman
4-Motosiklet.

Eğitim için isterseniz yer önerebilirim.
  • pass  (08.09.20 12:17:26)
Yer önerirseniz sevinirim hocam

  • Fusha  (08.09.20 14:20:42)
bilinçlenmeden, yeteri kadar bilgi sahibi olmadan motor almak, binmek sürmek tehlikelidir, çok can sıkıcı kazalar yaşayabilirsiniz.

hele istanbul gibi trafikteki araçların canlı bomba olduğu bir yerde.

motor ile ilgili size şunu söyliyeyim, bisiklet konusunda nasılsanız motorda da aynı şekilde olursunuz ilk başlarda.

bence hiç bulaşmayın. ben çok motor kullandım , 100bin km den fazla yol yaptım motor üstünde, halen istanbul trafiğini gözüm kesmiyor. hani istanbulda olduğunuzu düşünerek bunu söylüyorum.

illa kesinlikle alıcam diyorsanız arkadaşların dediği gibi, motoru, ehliyeti bile bir kenara bırakıp baştan bu kurslara gidin duruma bakın karar verin.
  • hem şişko hem deli  (08.09.20 16:41:26)
Hocam İstanbul dışındayiz. 30 bin kişilik bir ilcedeyiz

  • Fusha  (08.09.20 18:06:49)
30binlik ilçede doğal olarak pek trafik yoktur diye düşünüyorum. İklim müsaitse (akdeniz-ege) 9-10 ay rahatça kullanılanilir. Motoru ulaşım için kullanmadan önce tecrübe kazanmanızı öneririm. Bence önce 50cc ile başlayın. Ehliyet alana kadar biraz öğrenmiş olursunuz. Ekipmana da iyi bir bütçe ayırmanızı öneririm.

  • the coon  (09.09.20 07:05:41)
50ccler güzel motorlar değil, yapacağı maks 50 60 onunla da zor durumda kaçmak zor. trafiğin hızlı aktığı yerlerde 50cc ile çok sıkıntı yaşarsınız, emniyet açısından trafik kaçla akıyorsa o hızda gitmeniz gerekir.

125-150 cc iyidir başlangıç için.

hatta 150 cc benim en mutlu olduğum motordu, az yakar, tamiri bakımı ucuz, 100-120 arası yapabiliyor. trafik için yeterli, ufak yerlerde daha da güzel başkasına ihtiyaç bile yok.

fiyatlar alıp başını gitti ama honda ve yamaha bakmanızı öneririm. ikinci el temiz olabilir.
  • hem şişko hem deli  (09.09.20 10:55:24 ~ 13:11:25)
Activa s aldık arkadaşlar :)

  • Fusha  (09.09.20 22:46:30)