Marka oluşturma sureci

Marka olusturalim desek. Simdi bir marka adiyla tum gıda urunleri uretilebilir mi ya da tum tekstil urunleri uretilebilir mi . Bir marka olarak hareket etmek olusturmak ne kadara mal olur toplamda

markaların sınıfları vardır markanı ayrı ayrı sınıflara kaydettirebilirsin, her birinde harç çıkar ama. bir de şirket olarak kaydettirmen için bir marka vekiline ihtiyacın var. kendi adına edevlet entegreli tpe sitesinden yapabiliyorsun. bir de ön araştırma yapmalısın markanın benzeri var mı diye yoksa red-itiraz yersin. son olarak logonu hazırlayıp başvur.

  • yeahbutso  (08.09.20 00:00:13)
@yeahbu ön araştırma yapabileceğim yer var mı? Marka vekili ekstra para alir mi alsa ne kadar alıyor? Tek sınıflı basvuracagim totalde ne kadar mal oluyor şurada liste www.turkpatent.gov.tr var fakat ben hangilerine göre hesap yapacağım bilemediğimden soruyorm

  • optimistbakunin  (08.09.20 08:32:57)
Marka Tescil Ücreti 670 TL

Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti 250 TL (her ek sınıf için +250)

Marka Tescil Belgesi Sureti Düzenleme Ücreti 255 TL (duvara asmalık orjinal basılı belge, şart değil)
  • John Bloor  (08.09.20 11:08:43)
@johnbloor peki ustte konustugumus gibi marka vekiliydi yok muhasebecisi yok ekstra masrafi falan derken bu sayilar artar mi yoksa bu saydiklariniz yeterli mi

  • optimistbakunin  (08.09.20 11:21:23)
Bireysel olarak gir e devletten, ordan TPE uygulamasına yönlen öde kartınla başvurunu yap, sıkıntı olmazsa 1 sene bitmeden onaylanır.

Sadece bir sınıf yetmeyebilir, sektöre ve ürüne göre değişir ama alakalı olan sınıfları ekle baştan çekinme.
  • John Bloor  (08.09.20 11:46:24)
@john ilerleyen zamanlarda ayrı başka sınıf da eklesem sıkıntı olmaz sanirim dimi? Ayrıca 1 seneyi beklemeden onaylanmasını hareket etsem bi sorun olur mu?

  • optimistbakunin  (08.09.20 12:39:58)
İleride de ekleyebilirsin tabi ki, bir sene beklemeden hareket eder yatırım yaparsan oldu da onaylanmazsa sıkıntı çıkar, boşa gider harcaman ve zamanın.

Gerçekten başkasına benzemeyen bir marka oluşturduğuna inanıyorsan yürü bence.
  • John Bloor  (08.09.20 16:29:54)