Yurtdışında unuttuğum ayakkabılar?

İki çift ayakkabım vardı çok sevdiğim. Arkadaşım sağolsun gönderdi yalnız PTT 70 lira gümrük ücreti aldı. Alış veriş değil bir şey değil kullanılmış ayakkabı. Buna niye para ödüyoruz. Ki kendisi de kargo ücreti verdi zaten bi dünya

Kargo ile gelen ayakkabılarda gümrükte kullanılmış olup olmadığına bakılmaz. Ayakkabılar için zaten gümrükte her zaman vergi söz konusuydu. Böyle bir ayrım olsa (sıfır/kullanılmış) Yurt dışında ayakkabı satan mağazalara ayakkabıyı kutusundan çıkarıp altını toprağa, çamura sürtün deyip satın alabilirdik :)

  • himmet dayi  (07.09.20 10:43:14 ~ 10:43:38)
Ama hangi satıcı öyle yapar ki. Kutuda normal posta kutusu. Aç bak eski ayakkabı. Kullanılmış yani belli. Hangi ülkede bu sistem var. Lanet olasicalar

  • gameofannen  (07.09.20 11:02:24)
Dediğim gibi kullanılmış olmasına bakmıyorlar. Yolcu beraberinde getirilen ürünler gümrüğe tabi olmuyor sadece.
Mantığını sorgulamıyorum elbette ama kurumsal olmayan mağazalardan böyle bir şey isteyebilirsin. Onlar da ayakkabıyı satmak için yapabilirler.

Aliexpress'ten 200 dolara alınıp 10 dolarmış gibi fatura kesmelerini istiyorsun mesela, onlar da yapıyor. Böylece 200 dolar üzerinden gümrük vergisi ödemek yerine 10 dolar üzerinden ödüyorsun. Tabii her ürüne yaptıramazsın bunu. Gidip 500 dolara bilgisayar alıp onu 50 dolar gibi gösterirsen gümrük memuru bunu yemiyor.
  • himmet dayi  (07.09.20 12:14:41)
ben almanya'dan iki kez paket gönderdim kıyafetlerimi. ikisinden de para kestiler. ülkede para kalmadı. nereden keseceklerini şaşırmışlar maalesef.

  • elektr10  (07.09.20 12:48:40)