belediye varsa valilik neden var ?

valiliğin bunca yetkisi var
o halde belediye neden var

Valilik, devlet kurumlarını düzenliyor. Cumhurbaşkanının şubesi gibi düşün. tc xxx valiliği tapu müdürlüğü gibi düşün.

Belediye doğrudan hizmet getiren bir kurum. Bağlı bir kurum değil. vatandaşın sosyal hayatını filan düzenliyor gibi.
  • infernalcadre  (06.09.20 19:21:09)
Valilik cumhurbaşkanının ildeki temsilcisidir. İllerdeki kamu kurumları valiliğe bağlıdır. Mesela Çankırı İl milli eğitim müdürlüğü valiliğe bağlıdır. Valilik hizmetini doğrudan devlet eliyle yapar ve genel bütçeye tabiidir. Bir sağlık ocağının açılması il sağlık müdürlüğüne dolayısıyla valiliğe bağlıdır.

Belediye ise insanlara doğrudan hizmet sağlayan bir oluşum. Yukarıda da denmiş belediyelerin ayrı kamu tüzel kişiliği var. Yine vatandaşın sosyal hayatını düzenler +1. Su-elektrik iletimi, bazı yol/ulaşım araçları bu yüzden belediyede. Seçimle geldikleri için insanların asıl isteklerini yerine getiren mecra belediyeler.
  • Hallegadola  (06.09.20 19:31:05)
Atanmışlarla seçilmişlerdir aradaki fark. Devlet atar, millet seçer.

  • pass  (06.09.20 20:17:33)
belediye iş yapar. yol yapar, su götürür, elektrik götürür, çöpleri toplar.

valiliğin rolü ise düzenleyici ve denetleyicidir. yani tam anlamıyla devletlik yapar. ruhsat verir, ceza keser. vs.

ayrıca bizde valiler atanır, seçilmezler. bu da merkezi otoriteyi kuvvetlendirir. ama mesela amerika'da öyle değil. orada valileri de o yörenin halkı seçiyor. daha demokratik ama merkezi otorite daha zayıf oluyor.
  • nickini degistiren yazar  (06.09.20 20:28:18 ~ 20:30:19)
Yazardım ama üşendim. İnternete idari vesayet yazarsanız nedenini görürsünüz.

  • cloudybloody  (07.09.20 02:21:01)