Freelance Çalışma İçin Vergi Kuralları

Merhaba,

Yakın bir zamanda müşterilerle anlaşabilirsem yurtdışıyla (İngiltere) çalışmaya başlayacağım. Hal böyleyken işi kuralına göre yapmak gerekiyor ama hangi düzenlemeleri takip etmeliyim bilmiyorum.

1-Elde ettiğim kazanç için hangi vergileri ödemem gerekiyor? Bunun dışında hizmet sağlayan olarak ek vergi, ödeme, vb. var mı?
2-Bu vergi ve benzeri ödemeleri nasıl gerçekleştirmem gerekiyor?
3-İngiltere'ye fatura keserken bu vergileri eklemem gerekiyor mu? Ya da nasıl faturalandırmam doğru olur?
4-Rimuut gibi bir servis kullanabilir miyim yoksa başka bir yolu mu var? Ya da farkeder mi?
5-Bunlar dışında yapmam gereken ya da atladığım bir nokta var mı?
6-Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

Ben de bu uzun zamandır bu şekilde çalışıyorum. Eğer üzerinde çalıştığınız ürün/proje direk olarak Türkiye'de kullanılmayacaksa ve yazılım, mühendislik gibi alanlarda ise gelir vergisinden yüzde elli oranında muaf olabilirsiniz. Detayları şurada: www.istanbulymmo.org.tr

Bildiğim kadarıyla KDV'den de muafsınız. Ben en azından yazılım faturalarım için KDV eklemiyorum.

Eğer 30 yaşın altındaysanız ve ilk defa şirket kuracaksanız yıllık 75bin lira ve bir yıllık bağkur desteği de var: www.gib.gov.tr

Fatura kesme kısımları kolay zaten muhasebecinizi bulup işletmenizi açtıktan sonra halledilir.

Rimuut'u ilk defa duydum ve inceledim ancak parayı o şekilde aldığınızda gelir verginizi nasıl ödeyeceksiniz anlamadım.

Başka sorunuz olursa kısıtlı bilgimle(sadece kendi deneyimlerim) cevap vermeye çalışırım.
  • hobolo  (06.09.20 22:23:25)