[]

Maske koruyuculugu

Simdi maskem siki sikiya kapali teli de siki. Acik alanda uc dort metre otemden bir kadin gecti ve deo ya da prfum kokusunu cok net aliyorum. O zaman sokakta insanlarin nefesi de bir sekilde cok sokulmasak da bize ulasiyor mu? Aksirma tiksirma olmasin mesela?
 
evet ulaşıyor. tabi o kokuyu taşıyan moleküllerin küçüklüğünü falan bilmiyorum ama adamın ciğerinden çıkan molekülleri soluyoruz. bunların içinde virüs ya da bakteriler de olabilir. masken bunları geçirebilir ya da geçirmeyebilir bilmiyorum. zaten o n95 ffp bilmemne falan filan standartları da geçirdiği moleküllerin büyüklüğü ile ilgili bildiğim kadarıyla.


  • alperz  (03.09.20 18:21:25) 
koronavirus 0.1 micron diyorlar, koku vs. çok daha büyük.

filtrelemesi lazım ama ben de sokakta alıyorum koku ve iki gündür aynı şeyi düşünüyorum.

şurada bir şeyler yazılmış: medium.com
  • passion rules the game  (03.09.20 18:24:55 ~ 18:28:13) 
bu yüzden cerrahi maske seni değil karşındakini koruyor. ve bu yüzden maske takmayan insanlara karşı linç var. karşındaki maske takmışsa problem yok.


  • insanlik icin buyuk bir adim  (03.09.20 18:42:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.